2023 emekli zammı belli oldu! İşte beklenen zam oranı

Bilindiği üzere memur ve memur emeklilerinin maaşları toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına göre belirleniyor. Buna göre milyonlarca emeklinin merakla beklediği açıklama da sonunda gelmiş oldu. İşte SSK ve Bağ-Kur emeklisinin açıklanan enflasyon rakamları sonrasında alması beklenen zam...

2023 emekli zammı belli oldu! İşte beklenen zam oranı

Bilindiği üzere TÜİK ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte 4 aylık zam oranı da netlik kazandı. Memurlar ve memur emeklileri yeni zam oranını çok yakından takip ediyorlar. Artan zamlar sonucunda memur ve memur emeklisi maaşlarınında kaybını telafi etmek için enflasyonun üzerinde refah payı zammı yapılması da gündeme geldi.

Merkez Bankası’nın yıl sonu tüketici enflasyonuna göre tahmini rakam 65.2’te kadar yükseldi. Bu tahminin tutması durumunda ise emeklilere yüzde 16,05 oranında zam yapılacak.

Enflasyon rakamları da açıklandı

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 3,54, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,83 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 85,51, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 157,69 olarak kaydedildi.

4 aylık zam oranı kesinleşti

Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı netleşti. 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı oranı yüzde 10,84 oldu.

6 aylık enflasyon belirleyici olacak

Emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayında Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor.

Haziran ayında yapılan zam sonrasında; Temmuz ayının Haziran ayına göre, Ağustos ayının Temmuz ayına göre ve Eylül ayının Ağustos ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki yüzde 6.91 artış TÜİK tarafından tespit edilmiş oldu.

Böylelikle 6 aylık enflasyon farkının yarısı belli oldu. Kalan 3 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 6,91'e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacak. Diğer 3 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte enflasyon farkı ortaya çıkacak.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldı. Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15'lik zam alacağı tahmin ediliyor.