21 tır buhar olmuştu! Tarihi vurgunun detayları ortaya çıktı...

Sarp Sınır Kapısı'nda son yılların en büyük operasyonların biri gerçekleştirilerek 21 TIR dolusu içki ile yapılan vurgunun perde arkası ortaya çıktı. Yaklaşık 40 milyon TL'lik KDV ve ÖTV vurgununda 31 kişi hakkında başlatılan soruşturma sürerken operasyona ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı.

Türkiye'den Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı'ndan ihraç edilmiş gibi gösterilerek iç piyasaya satılan 21 tır dolusu içki kaçakçılığının detayları ortaya çıktı. Yaklaşık 40 milyon TL'lik KDV ve ÖTV vurgununda 31 kişi hakkında başlatılan soruşturma açıldı.

Şüphelilerin vergi ödememek için gümrükte işlem gören firmalara ait ihracat beyannameleri üzerinde tahrifat yaparak, sahte evrak ve resmi mühürlerle ihraç etmiş gibi gösterdikleri sahte beyannameleri vergi dairelerine verdikleri ortaya çıkarıldı.

Sahte beyanname hazırlığı

Türkiye’de alkollü içecek imalatı, satışı ve pazarlaması yapan bir firma, paravan olarak kurulan üç firmaya KDV ve ÖTV vergisi tahsil edilmeden ihraç edilmek üzere 337 bin 778 şişe rakı ve votka türü alkollü içecek satışı gerçekleştirdi.

Paravan olarak kurulan firmalar 40 milyon 325 bin TL tutarındaki KDV ve ÖTV bedelini ödememek için Sarp Gümrük Müdürlüğü’nde işlem gören başka firmalara ait 21 adet ihracat beyannamesi üzerinde tahrifat yaparak, sahte evrak ve sahte resmi mühürlerle ihraç etmiş gibi göstererek sahte beyannameleri vergi dairelerine ibraz etti.

Alkollü içecek meyve oldu

Soruşturmada, paravan olarak kurulan firmaların adreslerinde bulunmadığı, üretilen kaçak alkollü içkinin yurt içi piyasasına el altından satıldığı tespit edildi. Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce şüphelilerden alınan ifadelerde; araç şoförlerinin alkollü içecekleri Gürcistan’a götürmediklerini itiraf etti.

Gürcistan gümrük makamları ile yapılan temaslar sonucunda sahte belgelerde plakası belirlenen 21 TIR’ın Türkiye’den bu ülkeye ‘tekstil, mobilya, sebze ve meyve yükü’ götürdükleri, alkollü içeceklerin hiç ihraç edilmediği belirlendi. Bu ülkedeki evraklar ile vergi dairelerine ibraz edilen gönderici ve alıcı bilgilerinin uyuşmadığı, paravan firmaların Gürcistan’a hiçbir şekilde ihracat işlemi gerçekleştirmedikleri ortaya çıkarıldı.

Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen soruşturmada 3 firma ve 31 şüpheli şahıs hakkında ‘resmi belgede sahtecilik, mühürde sahtecilik, resmi belgeyi bozmak ve gizlemek’ suçlarından adli işlem başlatıldı. Gözaltına alınan 31 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, soruşturma sürüyor.