27 Mart ne günü? Dünya Tiyatro Günü ne zaman? Neden 27 Mart Dünya Tiyatro Günü?

Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından 1961 yılında kurulan Dünya Tiyatro Günü ne zaman? Böyle bir gün olması fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Peki, 27 Mart ne günü? Tiyatro ve sanatseverler merak ediyor. Neden 27 Mart Dünya Tiyatro Günü?

27 Mart Dünya Tiyatro Günü yaklaştı!

27 Mart ne günü? sorusu gündemde yerini aldı. Dünyanın birçok ülkesinde, tiyatronun önemi ve değerine dikkat çekmek üzere, Dünya Tiyatro Günü kutlanıyor. Bu özel gün; Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından 1961 yılında kuruldu. Peki, Neden 27 Mart Dünya Tiyatro Günü? Bu fikir, Önce Helsinki, sonra da Viyana'da yapılan konferansta dönemin Uluslararası Tiyatrolar Birliği Başkanı Arvi Kivimaa tarafından ortaya atılmışır. Fikir, İskandinav ülkelerinden gelen destekten de güç bularak hayata geçirilmiştir. İşte, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü tarihçesi...

27 MART NE GÜNÜ?

27 Mart günü, Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından kabul edilen ve hala kutlanmaya devam edilen Dünya Tiyatro Günü'dür. Bu özel günün amacı, UNESCO tarafından kurulan ITI'nin (Milletlerarası Tiyatro Enstitüsü) yaptığı açıklamaya göre, "sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO'nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak" olarak belirtilmiştir.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ NE ZAMAN?

Tiyatronun anlam ve önemine dikkat çekmek, sahne ile seyirci arasındaki bağı pekiştirmek için kutlanan Dünya Tiyatro Günü her sene 27 Mart günü birçok ülkede ve ülkemizde, o güne özel etkinliklerle kutlanmaktadır.  

NEDEN 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ?

Dünya Tiyatro Günü'nün 27 Mart günü kutlanmasının sebebi ise 1961 yılında, UNESCO tarafından kurulan Uluslararası Tiyatrolar Birliği , 27 Mart'ı Dünya Tiyatrolar Günü ilan etmesidir. 

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ TARİHÇESİ

1961'de Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından Dünya Tiyatro Günü kuruldu. Her sene ITI merkezleri ve dünya öağında tiyatro grupları tarafından 27 Mart Günü Dünya Tiyatro Günü olarak kutlanmaktadır. Kutlamalarda, ulusal ve uluslararası birçok etkinlik yer almaktadır. Bu etkinliklerin en dikkat çekeni ise dünya çapında else ettiği başarısıyla tanınan bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. 1962'de ilk bildirge Jean Cocteau tarafından yazılmıştır.

İlk 'Tiyatro Günü' fikri ise dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından ortaya atılmıştır. Helsinki ve daha sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan bu fikir,  İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirilmiştir. Her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ'NÜN ANLAM VE ÖNEMİ

UNESCO'nun kurduğu ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır.

Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu özel ve anlamlı gün için bir konuşma yapmaya davet edilir. Yapılan bu konuşma Uluslararası Bildirge olarak görülür ve bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü, tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.