3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor ve ne zaman çıkacak?

Memurların ve memur emeklilerinin maaşlarında büyük rol oynayan 3600 ek gösterge gündemde. Memurlar ve diğer vatandaşlar 3600 ek göstergenin ne olduğunu merak ediyor. Peki, 3600 ek gösterge nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi. 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor ve ne zaman çıkacak?

3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor?

Hükümet ve memur sendikalarının bir araya geldiği toplu sözleşme görüşmelerinde de konuşulan 3600 ek göstergeyle ilgili son durum gelişmeleri merak ediliyor.Cumhurbaşkanı  Erdoğan’dan binlerce vatandaşı ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili talimat geldi. Memurları ve emekli memurları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge nedir? Konuya ilişkin ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelmişti. Yeni gelişme sonrası gözler son duruma çevrildi. 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak ve kimleri kapsıyor? İşte 3600 ek gösterge hakkında tüm detaylar...

3600 ek gösterge nedir?

3600 ek gösterge; memurların aylık ücretlerini, emekli olduktan sonraki maaşlarını ve emekli ikramiyelerini belirleyebilmek için gerekli olan önemli bir unsurdur. Ek göstergesinin yüksek olması emekli maaşının ve emekli ikramiyesinin de yüksek olması anlamına gelmektedir. Bu sebeple memurlar bulundukları unvanların 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedir.

Ek göstergesi 3600 olan bir devlet memuru ile 2500 olan bir devlet memurunun alacağı zam oranı ve maaş miktarı aynı değildir. 657 sayılı Devlet Kanunu'na bağlı olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu bu sebepten dolayı ek göstergelerinin artmasını beklemektedir.

3600 ek gösterge kimleri kapsıyor ve ne zaman çıkacak?

Memur sendikaları, 3600 ek gösterge düzenlemesini sadece belirli meslek gruplarına değil tüm kamu personellerine uygulanmasını, yani düzenlemenin genişletilmesini istemektedir. Ancak düzenlemenin şuan için 657 sayılı Devlet Kanunu'na bağlı olan öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerini kapsaması bekleniyor. Bununla birlikte bu görevden emekli olan vatandaşlarında yararlanması bekleniyor.

Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ile emekli maaşları artacak.