6 yaşında evlendirilip cinsel istismara maruz kalan Hatice Kübra Gümüşel kimdir?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakfın kurucusunun 6 yaşındaki kızını evlendirdiğinin ortaya çıkması ile tüm Türkiye'yi ayağı kaldıran olayın detayları araştırılmaya devam ediyor. Türkiye'nin gündemine oturan olay sosyal medyada yankı uyandırdı. 6 yaşında evlendirildiğini iddia eden Hatice Kübra Gümüşel kimdir? İşte, detaylar...

6 yaşında evlendirilip cinsel istismara maruz kalan Hatice Kübra Gümüşel kimdir?

Türkiye, günledir İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakfın kurucusunun 6 yaşındaki kızının 'oyun' olarak anlatılarak 29 yaşındaki adamla evlendirilmesini konuşuyor. Olayın detayları vatandaşlar tarafından merakla araştırılmaya devam ediyor. Olayın mağduru Hatice Kübra Gümüşel kimdir? İşte, detaylar...

Hatice Kübra Gümüşel kimdir?

Hatice Kübra Gümüşel, Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızıdır. Hatice Kübra Gümüşel, babası Yusuf Ziya Gümüşel’in daha 6 yaşındayken 29 yaşındaki yine aynı İsmailağa Cemaatine mensup bir adamla evlendirildiği iddia etti ve dava açtı.

6 yaşında evlendirilip cinsel istismara maruz kalan Hatice Kübra Gümüşel kimdir? - Resim : 1

Türkiye'nin konuştuğu olayın detayları...

Mağdur Hatice Kübra Gümüşel'nin 6 yaşından beri şüpheli Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, şüpheli Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı. Şikayetin devamında H.K.G, cinsel ilişkinin kendisine Kadir İstekli tarafında oyun olarak gösterildiği belirtildi. Bu ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan sonra resmi nikah kıyıldığını dilekçede sundu.

17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikâyeti ile hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis ekiplerine bildirildi. H.K.G.'nin o tarihte alının ifadesinde, 7 Nisan 2012 tarihinde şüpheli Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi.

Soruşturmada esnasında H.K.G.'nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G'nin 21 yaşında olduğu tespit edildi. Soruşturma yaşının 21 olmasından dolayı takipsizlik kararı ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir'de alınan ifadesinde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesine babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. İle birlikte gittiğini, film çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine başka birisinin filminin çekildiği ve kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

Şüpheliler olay esnasında kendi aralarında konuştukları sırada bu konuşmalar H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.'nin yerine başka birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması yeterli iken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle şüpheli Kadir İstekli'nin Mehmet Emin M.'ye kızarak "Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz ama savcı iyi yedi" dediğini söyledi.

H.K.G.'nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığından istendi. H.K.G.'nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaneden doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için başka birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında "resmi belgede sahtecilik" suçundan soruşturma başlatıldı.