65 yaş üstü turizm amaçlı seyahat izin belgesi nasıl alınır?

65 yaş ve üstü turizm amaçlı seyahat izin belgesi işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirerek tatil yapabilecek. Belirli saatler arasında sokağa çıkma kısıtlaması halihazırda devam eden bu yaş grubu için tatil izninin detayları belli oldu. Peki, 65 yaş üstü turizm amaçlı seyahat izin belgesi nas

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100

Seyahat izin belgelerine 65 yaş üstü yaş grubu için bir yenisi daha eklendi. Tatil yapmak isteyen ancak kısıtlama nedeniyle seyahat edemeyen yaş grubundakilere artık “turizm amaçlı seyahat izin belgesi” de verilecek. Peki, bu belge nereden alınabilecek ve diğer detaylar neler olacak?

TURİZM AMAÇLI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak üzere, Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını gerçekleştirebilecek.

Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecek.

Vatandaşlar, otel tatili için rezervasyon belgelerini, yazlık/devremülk için tapu örneklerini, kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini, karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyecek.

TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın

Daha sonra arama butonuna İçişleri Bakanlığı yazın ve karşınıza çıkan sayfadan "e-başvuru" seçeneğine tıklayın.

e-başvuru işlemleri arasından önce "seyahat izin işlemlerini" ardından da "65 yaş üstü vatandaşlarımız için turizm amaçlı yurt içi seyahat izni verilmesi" seçeneğine tıklayın.
Burada sizden istenen bilgileri ve belgeleri tamamlayın ve izin belgenizi oluşturun.

E-DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ…

65 yaş ve üzerindekiler, "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi"ni, otobüs, uçak, tren ve özel araçlarla yapılacak yolculuklarda kullanabilecek.

EN FAZLA 6 KİŞİ İÇİN BAŞVURULABİLİYOR

65 yaş ve üzeri kişiler, kendileriyle aynı durumdaki 1. derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabilecek.

KİMLER İZİN ALAMAZ?

Genelgeye göre 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastaları seyahat izin belgesine başvuramayacak