7 takım istiyor, 4 takım karşı çıkıyor! Şampiyonluk yarışı kızışacak... Hatayspor ve Gaziantep FK maçları sayılmazsa oluşacak puan durumu belli oldu!

Kulüpler Birliği, ligden çekilen Hatayspor ve Gaziantep FK ile oynanan maçların durumunu görüştü. 4 takım maçların hükmen 3-0 galip sayılmasını istedi, 7 takım ise maçların sayılmamasını talep etti. TFF 7 takımın lehine karar verirse puan tablosu değişecek. Buna göre Galatasaray 6 puan kaybedecek, Beşiktaş ise 5 puan geri alarak şampiyonluk yarışının içine dahil olacak. İşte maçların geçersiz sayılması durumunda oluşacak yeni puan durumu…

7 takım istiyor, 4 takım karşı çıkıyor! Şampiyonluk yarışı kızışacak... Hatayspor ve Gaziantep FK maçları sayılmazsa oluşacak puan durumu belli oldu!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatayspor ve Gaziantep FK ligden çekilmişti. TFF bu ekiplerle maçı olan takımların hükmen 3-0 galip sayılmasına karar vermişti. Bu duruma karşı çıkan Beşiktaş itiraz etmişti.

Kulüpler Birliği de bu konuyu görüşmek için dün Başkan Ali Koç başkanlığında Vakfın Maslak'taki merkezinde toplantı yaptı. Toplantıya 12 kulüp katılırken; Başakşehir, Alanyaspor, Konyaspor, Sivasspor ve Ümraniyespor toplantıda yer almadı.

Oylamaya katılan 12 kulüpten 7’si bu takımlarla oynanan maçların geçersiz sayılmasını istedi, 4 kulüp ise şu anda olduğu gibi oynanmamış maçların hükmen sonuçlanması yönünde görüş bildirdi.

Hatayspor ise bu konuda herhangi bir görüş belirtmedi.

7 takım istiyor, 4 takım karşı çıkıyor! Şampiyonluk yarışı kızışacak... Hatayspor ve Gaziantep FK maçları sayılmazsa oluşacak puan durumu belli oldu! - Resim : 1

ALİ KOÇ: 4-5 KULÜP MAĞDUR OLUYOR, 4-5 KULÜP FAYDA SAĞLIYOR

Toplantı sonrası açıklama yapan Ali Koç, “Puan konusunun nasıl ele alınacağı hususunda Hatayspor görüş bildirmek istemedi. Yedi kulüp bir görüşü savundu, dört kulüp başka bir görüşü savundu. Zor bir konu. Hangi karar verilirse verilsin 4-5 kulüp mağdur oluyor, 4-5 kulüp fayda sağlıyor” dedi.

“İKİ ALTERNATİFİN ARTISI VE EKSİSİ VAR”

Önlerinde iki alternatif olduğunu vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

"Birincisi ligimizden çekilen iki kulübün bugüne kadar oynadığı maçların tescil edilmesi, bundan sonra oynayacağı maçların da hükmen mağlubiyet sayılması. İkinci alternatif de bugüne kadar oynanan bütün maçların yok hükmünde olması. Bu iki kulübe bu sezon hiç müsabakaya katılmamış muamelesi yapılmasıydı. İki alternatif de puan cetvelini etkiliyor. İki alternatifin de artısı ve eksisi var.

Birinci alternatifte makul şeyler var. Maçlar oynandı, tescil edildi, yayıncı kuruluş gelirleri dağıtıldı, kartlar, ceza çeken oyuncular oldu. Bunlarda nasıl geri adım atacağız? Bunun içtihadı var. Geçmişte Samsunspor, Kastamonuspor, Elazığspor'un çekilmelerinde neler olduğunun örnekleri var. Diğer taraftan, 'Maçlar kabul edilmesin, sayılmasın.' diyenlerin de kuvvetli argümanları var. Beşiktaş haklı olarak, 'Aynı şampiyonluk için mücadele ediyoruz, ekstra 2 deplasman yaptık. Maddi açıdan kendi sahamda 35-40 bin kişiye oynayacağım, o kayıplarım var.' diyor. 'Vicdanen ve hakkaniyet olarak bakıldığı zaman böyle olması gerekir.' diye savunan kulüplerimiz var. Geldiğimiz noktada 17 kulüp bu konuyla ilgili görüş verecek. Görüşlerin hepsini yazılı istedik. Bunları TFF'ye sunacağız."

7 takım istiyor, 4 takım karşı çıkıyor! Şampiyonluk yarışı kızışacak... Hatayspor ve Gaziantep FK maçları sayılmazsa oluşacak puan durumu belli oldu! - Resim : 2

7 KULÜP MAÇLARIN YOK SAYILMASINI İSTEDİ

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Koç, toplantıda görüş bildiren 7 kulübün Gaziantep FK ve Hatayspor'un bu sezonki tüm maçlarının yok sayılmasını istediğini dile getirdi.

4 KULÜP, TFF KARARINI DESTEKLEDİ

Koç, toplantıdaki görüşlerin hangi yönde olduğuyla ilgili soru üzerine, "Dördü TFF'nin şu anda aldığı kararla paralel, 7'si de maçların hiç sayılmamasını istedi." dedi.

“BAZI KULÜPLER RESMİ BAŞVURUYU YAPMIŞ”

Sadece görüşleri sunacaklarını ve TFF'ye herhangi bir başvuru yapmayacaklarını anlatan Koç, şöyle devam etti:

"Herhangi bir başvuru yapmayacağız. Bazı kulüpler resmi başvuruyu yapmış. Onlarla TFF arasında bir iletişim olmuş ama orta yolda bir buluşma gerçekleşmemiş. Kulüpler olarak ortak görüş sunma fikri geldi. Cuma gününe kadar görüşleri alıp sunacağız. Hangi açıdan bakarsanız bakın mağdur olanlar ve fayda sağlayanlar var. İki tarafın da çok kuvvetli argümanları var. THY Avrupa Ligi ile karşılaştırılıyor ama aynı şey değil. Basketbolda beraberlik yok ve 5 kişiyle oynanan bir spor. Doğru bir karşılaştırma değil. Geçmiş ictihatlar var. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde grup aşamasıyla ilgili bir görüş var ama UEFA, kendi turnuvaları ile ilgili görüş verebilir, yerel federasyonlar da yerel rekabet ortamıyla ilgili görüş verebilir. Bu konuda arzu ettiği sonuç çıkmayınca UEFA'ya gidecek kulüplerimiz olabilir. Bunu da doğal karşılıyoruz. Ancak bu herkes için her gün, sık sık karşılaşılan bir konu olmadığı için ahkam kesmek de mümkün değil."

7 takım istiyor, 4 takım karşı çıkıyor! Şampiyonluk yarışı kızışacak... Hatayspor ve Gaziantep FK maçları sayılmazsa oluşacak puan durumu belli oldu! - Resim : 3

GALATASARAY 6 PUAN KAYBEDECEK, BEŞİKTAŞ ZİRVE YARIŞINA ORTAK OLACAK

Hatayspor ve Gaziantep FK'nın tüm maçlarının iptal edilmesi senaryosunun hayata geçmesi halinde Beşiktaş, ligin ilk yarısında Gaziantep ve Hatay maçlarında bıraktığı toplam 5 puanı geri alacak. Lider Galatasaray da iç sahada oynadığı rakipleri karşısında aldığı toplamda 6 puanı geri verecek ve yeni puan tablosu ortaya çıkacak.

PUAN DURUMU

Fanatik'in haberine göre TFF, 7 takımın isteği doğrultusunda karar verirse yeni oluşacak puan durumu şöyle olacak

Galatasaray / Oynanan maç: 22 / Averaj +25 / 51 puan

Fenerbahçe / Oynanan maç: 22 / Averaj +30 / 48 puan

Beşiktaş / Oynanan maç: 23 / Averaj +25 / 48 puan

Adana Demirspor / Oynanan maç: 22 / Averaj +17 / 40 puan

Başakşehir / Oynanan maç: 22 / Averaj +8 / 39 puan

Trabzonspor / Oynanan maç: 21 / Averaj +6 / 35 puan

Kayserispor / Oynanan maç: 22 / Averaj -5 / 29 puan

Konyaspor / Oynanan maç: 22 / Averaj -1 / 28 puan

Fatih Karagümrük / Oynanan maç: 22 / Averaj +1 / 27 puan

Alanyaspor / Oynanan maç: 23 / Averaj -12 / 25 puan

Antalyaspor / Oynanan maç: 22 / Averaj -6 / 24 puan

Sivasspor / Oynanan maç: 22 / Averaj -7 / 23 puan

İstanbulspor / Oynanan maç: 22 / Averaj -20 / 23 puan

Ankaragücü / Oynanan maç: 21 / Averaj -10 / 22 puan

Kasımpaşa / Oynanan maç: 22 / Averaj -14 / 20 puan

Giresunspor / Oynanan maç: 22 / Averaj -20 / 19 puan

Ümraniyespor / Oynanan maç: 22 / Averaj -13 / 17 puan