AB ülkelerinden Rusya'nın 4 bölgeyi ilhak etmesine sert tepki: "Asla kabul etmiyoruz"

Rus lider Putin, 4 bölgeyi ilhak ettiklerini canlı yayında tüm dünyaya duyurdu. AB'den anında tepki geldi: "Asla kabul etmiyoruz"

AB ülkelerinden Rusya'nın 4 bölgeyi ilhak etmesine sert tepki: "Asla kabul etmiyoruz"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus ordusunun Ukrayna'da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzalamasının ardından düzenlenen törende Donetsk, Luhansk, Herson Zaporijya'nın ilhakını resmen dünyaya duyurdu. Bu duyurunun hemen ardından AB'den anında sert tepki geldi. 

Putin tüm dünyaya duyurdu 

Kremlin'deki törende bir de konuşma yapan Putin, "Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bizim halkımızdır. Referandum kadınlara erkeklere çocuklara yapılan haksızlıkları önleyecek. Halkımız dağılmadı, kırılmadı. Bu 4 bölgede yaşayan insanlar artık bizim vatandaşımız oluyor. Kiev'i askeri eylemleri derhal durdurmaya ve müzakere masasına derhal dönmeye çağırıyoruz. Çünkü 4 bölge halkının yaptığı seçimleri artık tartışmayacağız. Bugün Kiev yönetimi halkın iradesine saygıyla yaklaşmalı. Biz bu toprakları koruyacağız. Yıkılan şehirleri yeniden kuracağız. Güvenli bir hayat sunmak için elimizden geleni yapacağız. Ukrayna'daki yönetimin ve batının bize karşı çok sert duruşu var." dedi.

"İlhak kararı yasa dışıdır"

Putin'in tepki çeken açıklamalarından dakikalar sonra AB ülkelerinin liderlerinden ortak bir açıklama geldi. Açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki bölgeleri ilhakının yasa dışı olduğunu ve ilhakı asla tanımayacaklarını bildirildi.

ABD de tepki göstermişti

Önceki gün sonuçlanan referandumlardan 'evet' çıkması dünyada büyük bir yankı uyandırırken, ABD Başkanı Biden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üzerinde Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir" demişti.