Korona virüs yaymak terör suçu!

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüse karşı mücadele aralıksız olarak devam ediyor. Tüm ülkeler kendince önlem ve kararlar alırken en sert yaptırımlar ABD'de uygulanmaya başlandı. Virüsü yayanlar terör suçu işlemiş sayılacak.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs dünyayı etkisi altına alırken, virüsü başkalarına kasıtlı bir şekilde yaymaya çalışanların da görüntüleri günbegün ortaya çıkıyor. Virüsü kasıtlı şekilde insanlara bulaştırmak tüm ülkelerde suç sayılırken, ABD bu eylemi terör suçu olarak sayacağını açıkladı.

Amerikan Adalet Bakanlığı, çarşamba günü yaptığı açıklama ile koronavirüsü kasıtlı olarak yayan insanların terörizm ile suçlanabileceğini doğruladı.

Yüzüne öksürdü, terör tehdidi oluşturmaktan ceza aldı

Hafta başında New Jersey’de bir market çalışanının yüzüne kasten öksüren ve koronavirüs taşıdığını iddia eden bir kişinin, ‘terör tehdidi' oluşturmaktan ceza aldığı öğrenildi.

Diğer taraftan, Missouri eyaletinde bir gencin de benzer bir hareketi yüzünden hafta başında terör suçu işlemekten suçlu bulunduğu bilgisi yerel gazete haberlerinde yer bulmuştu.

Adalet Bakanlığı: Virüs biyolojik alan

Amerikan Adalet Bakanlığı'na göre, virüs bir ‘biyolojik ajan’ kriteri ile örtüşüyor ve onu yaymak veya koronavirüs Amerikalılara karşı bir silah olarak kullanmak’ terör tehdidi olarak kabul ediliyor.