Verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçti!

Ağrı'da Uzman Jandarma Çavuş Cengiz Erduran (44), yaralanıp gazi olduktan sonra maddi ve manevi tazminat davası açtı. Mahkemenin talep ettiği bilirkişi raporunda 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruşluk tutarı çok bulan gazi, verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçti.

Verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçti!

Ağrı'da Uzman Jandarma Çavuş Cengiz Erduran (44), yaralanıp gazi olduktan sonra maddi ve manevi tazminat davası açtı. Mahkemenin talep ettiği bilirkişi raporunda 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruşluk tutarı çok bulan gazi, davadan feragat etti. Devletin bu kadar yüksek parayı şahsına ödemesinden vicdanen rahatsızlık duyacağını belirten gazi, 'Biz bugüne kadar devletimizin malına, parasına dokunulmayacağı bir görüşle eğitildik. Hiç pişman değilim' dedi.

Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Jandarma Karakolu’na 5 yıl önce PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Erduran, yaklaşık 2 yıl süren tedaviyle sağlığına kavuştu.

Taburcu olduktan sonra Trabzon’a yerleşen Erduran’a, 'gazilik' unvanı ile 22 yıllık askeri görevinden malulen emekli edilerek 160 bin TL tazminat verildi. Erduran, 2017 yılında ise avukatı aracılığıyla 120 bin TL talepli maddi- manevi tazminat davası açtı.

1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş karşılanmamış zararı çıktı

Kulağında işitme kaybı, ayağında aksaklık yaşayan Erduran’ın tazminat davasını gören Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu hazırlattı. Raporda, vazife malullüğüne dair bağlanan gelir ve ödemeler dikkate alındığında Erduran’ın 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş karşılanmamış zararı bulunduğu bildirildi.

Verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçti

O dönem yaralı halde yaşam mücadelesi veren gazi, mahkemenin, kendilerine ulaşan rapor hakkında görüşünü sorduğunda verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçtiğini bildirdi.

"Vicdanımı huzursuz ettiği için bu paradan vazgeçiyorum"

Cengiz Erduran, mahkemeye verdiği feragat dilekçesinde, "Davam sonucunda mahkemeniz tarafından şahsıma 1 milyon 679 bin 866 lira 71 TL maddi tazminat ödenmesine hükmedilmiştir. Ancak belirtilen paranın benim için çok yüksek olduğunu, devletin bu kadar yüksek parayı şahsıma ödemesinin vicdanımı huzursuz ettiği için, gönlüm razı olmadığından bu paradan vazgeçiyorum. Dolayısıyla maddi tazminat davasından vazgeçtiğimi, manevi tazminat davasının devamını arz ederim" ifadelerine yer verdi.

 

"Aynı şey olsa yine aynısını yaparım"

Kahraman gazi, " Osmaniyeliyim, mütedeyyin bir ailenin yetiştirdiği bir insanım. Biz bugüne kadar devletimizin malına, parasına dokunulmayacağı bir görüşle eğitildik. Hiç pişman değilim, aynı şey olsa yine aynısını yaparım" sözlerini kullandı.

"Önce hatta 'bu rakam doğru mu?' diye avukata sordum"

Çevresinden gelen ‘sen devletten zengin misin?’ gibi tepkilere aldırış etmeden bu kararı aldığını anlatan Erduran, "Her şey para demek değil. İnsanın bir duruşu olması lazım. Her şey para için değil, dua için olması lazım. Biz bu düşünceyle vazgeçtik paradan. Önce hatta 'bu rakam doğru mu?' diye avukata sordum. Bir yanlışlık olabilir düşüncesiyle. ‘Yok’ dedi, rakamı teyit ettik. O zaman dedim ki bu çok para, hele ki bu zor günlerde, bu parayı almak beni vicdanen çok rahatsız ederdi" sözlerine yer verdi.