Ajan savaşlarında dost ülke ihaneti!

Türkiye kaç gündür bazı ülkelerden gelen “saldırı olacak” açıklamalarını konuşuyor. Oysa onların asıl hedefi Türkiye’yi korumak değil, korkutmak. Bakın işin altından nasıl bir ajan savaşı ve ihanet çıktı.

Almanya, Fransa, ABD, Hollanda, İngiltere ve Kanada, Türkiye'de yaşayan ve Türkiye'ye seyahat planı yapan vatandaşları için "terör saldırısı" uyarısında bulundu. Hollanda, İngiltere ve Almanya, Türkiye'deki vatandaşlarını uyarmak ile yetinmedi ve konsolosluklarını kapattı.

Peki gerçekten bir saldırı olasılığı mı var? Gerçekten konsolosluklarını kapatan ülkelerin elinde ne bilgi var?

İşin aslı çok farklı. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama da dönem dönem Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "dost" bir ülkeden de daha önce gelen ve bu ülkenin güvenlik uyarısında adı geçen şahısların gözaltına alındığını, aramalarda silah, mühimmat ve eylem emaresine rastlanmadığını, ancak soruşturmanın tüm yönleriyle sürdürüldüğünü duyurmuştu.

BİR AJAN ARIYORDU

İşin aslını araştırdım. Türkiye’nin en yakın dostlarından olan bir ülkenin istihbarat elemanı İstanbul’a geldi. Gelmesinin amacı ise kendisine Suriye ve Kuzey Irak’ta istihbarat sağlayacak bir muhbir arıyordu. Belirlediği kişiyle ön görüşmelerini yaptı. Bu şahsı kısmen de olsa kandırmayı başardı.

Bu kişinin cep telefonundan İstanbul’a ait bazı fotoğrafları aldı. Özellikle Beyoğlu’ndaki azınlıklara ait yerlerin bilgilerini ve görüntülerini topladı. Ancak işler planladığı gibi gitmedi. Muhbir yapmak istedikleri kişi bu teklifi kabul etmedi.

HER ANLARI TAKİP ALTINDAYDI

Bütün olaylar zinciri bundan sonra başladı.

Ne yapsalar da ikna etmeyi başaramadılar. Bu kişi hemen Türkiye’yi terk etti. Ama “dost” dediğimiz ülkenin ajanlarının bilmediği bir şey vardı.

Türk istihbarat birimleri tüm bu görüşmeleri adım adım takip ediyordu. Her anları görüntülenerek kayda alındı.

İNTİKAM ALMAK İSTEDİ

Verilen görevi başaramayan ajan bu defa intikam peşine düştü. Kendisine ajanlık yapmayı kabul etmeyen şahsın isminin de bulunduğu bir liste hazırladı. Bu şahısın cep telefonundan aldığı fotoğrafları da dosya ekleyerek bir saldırı planlarının olduğun iddia etti. Bu notları başka ülkelerin istihbarat birimlerine de servis etti.

Düzmece istihbarat raporunda adı geçen 17 kişi İstanbul İstihbarat polisleri tarafından gözaltına alındı. Tek tek geçmişleri, bağlantıları, temas ettikleri kişiler incelendi. Dört gün sorgulandılar. Evlerinde ele geçirilen bütün materyaller titizlikle incelendi. Herhangi bir terör örgütüyle bağlantıları bulunamadı. Sözde dost ülkenin ajanının karanlık planı da suya düştü.

Türk istihbarat ve emniyet birimleri terör konusunda duyarlı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yani dış ülkelerden gelen bilgiler neticesinde değil her zaman koruma üst düzeyde. Hemen hemen her hafta bir terör operasyonu yapılıyor. Terör örgütlerine göz açtırılmıyor. Burada asıl hedef büyüyen Türkiye’yi korku iklimiyle baltalamak. Ama ne yapsalar da nafile…