Alarm verdi! Oran yüzde 40 arttı

BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, salgın sürecinde korunaksız ülkelerin yıkımlarının önemli ölçüde arttığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Dünya genelinde insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısı koronavirüs salgını sürecinde katlanarak arttı. Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısındaki artışın yüzde 40’a vardığını duyurarak, bu ihtiyacı karşılamak için 35 milyar dolar yardım çağrısı yaptı.

BM, 2021'de 235 milyon kişinin açlık, savaş, koronavirüs salgını ve iklim değişikliğinin etkisiyle insani yardıma ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

Yeni plan hazırlığı

BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, koronavirüs salgını sürecinin, en korunaksız ülkelerde büyük bir yıkımı getirdiğini belirtiyor. Bu kesimin 160 milyonuna ulaşmak üzere 56 ülkeyi kapsayan bir plan hazırladıklarını belirten Lowcock, "Yardıma ihtiyacı olanların üçte ikisine ulaşmayı hedefliyoruz. Geri kalanına da Kızıl Haç ve benzeri yardım kuruluşları ulaşıyor" dedi.

İnsani yardım operasyonları için bu yıl 17 milyar dolar toplandığı ve yardımın hedeflenen nüfusun yüzde 70'ine ulaştığı belirtiliyor.