Günlük AVM girişi 4,5 milyona ulaştı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, günlük AVM girişinde 4,5 milyona ulaşıldığını bildirdi.

Günlük AVM girişi 4,5 milyona ulaştı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, koronavirüs aşılamalarının hızlanmasının ardından AVM’lerdeki ziyaretçi sayısı ve satış oranlarındaki değişimlerine ilişkin değerlendirmesinde, ziyaretçi sayısının 6,5 milyon kişi olduğunu ve salgın döneminde kapanmaların da etkisiyle bu sayıda ciddi bir düşüş yaşandığını aktardı.

Türkiye genelinde uygulanan koronavirüs aşılama hızının artması, AVM’lerdeki ziyaretçi sayısını pozitif etkiledi yönde. Son dönemde AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının 4,5 milyona ulaştığını kaydeden Altaş, bu sayıyı ancak yıl sonunda yakalamayı beklediklerini söyledi.

Sinema salonlarının açılmasıyla daha yüksek ziyaretçi sayısına ulaşacaklarını ve AVM’lerin 1 ay içinde pazar günleri de faaliyet göstereceğini tahmin eden Altaş, “Tünelin sonunda ışığın kendisini görmeye başladık” ifadesini kullandı.

Altaş değerlendirmesinde, pandeminin ve aşılamanın perakende sektörü üzerindeki etkisi hakkında, ”Yaklaşık 26 milyar TL kira gelirimizin 12 milyarını kaybettik. Son zamanlardaki giriş sayıları çirolara da yansıdı. Cirolarımız yüzde 80’ler düzeyine geri geldi” açıklamasını yaptı.