Almanya'da 8 varlıklı aileye kara para aklama suçlaması!

Almanya'da 8 varlıklı kişinin evine ve 11 banka, 4 vergi danışmanı ve 6 varlık yönetimi şirketinin ofislerine kara para aklama iddiasıyla devam eden soruşturma kapsamında baskın düzenlendi

Google Haberlere Abone ol

Almanya'da Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama iddiasıyla devam eden soruşturma kapsamında bazı ev ve iş yerlerine baskın düzenlendi.

Frankfurt Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, söz konusu baskının, geçen yıl kasım ayında iki gün süreyle banka merkezlerine yapılan baskında ilgili olduğu belirtildi.

Açıklamada, 8 varlıklı kişinin evine ve 11 banka, 4 vergi danışmanı ve 6 varlık yönetimi şirketinin ofislerini baskın düzenlendiği belirtilerek, kişilerin, bankaların ve şirketlerin isimlerine yer verilmedi.

Kasım 2018’de, Almanya'da bankacılık devi Deutsche Bank'ın genel merkezine Frankfurt savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle baskın düzenlenmiş ve arama “toplanan dosyaların büyüklüğü” nedeniyle iki gün boyunca devam etmişti.

Deutsche Bank, Alman savcıların yürüttüğü soruşturmanın “Panama Belgeleri ile ilgili” olduğunu belirtmişti.

Panama Belgeleri

‘Panama Papers’ ya da ‘Panama Belgeleri’, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ) Panama'da kayıtlı Mossack Fonseca adlı hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu kayıtlar ve belgeleri kamuoyu ile paylaşma olayıdır.

Panamalı hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait olduğu belirtilen aralarında on iki dünya lideri ile çok sayıda bürokrat ve iş çevrelerinden önemli kişilerin bulunduğu para aklama, amborgoları delme ve vergi kaçırma gibi yasadışı mali faaliyetleri ortaya çıkaran toplamda 11 milyon belgeden söz edilmektedir. Belgelerin ortaya çıkmasının ardından soruşturmalar başlatılmıştır.