Tramvayda ırkçı saldırı! Önce tükürdü, sonra tekme attı!

Almanya’da 17 yaşındaki Suriyeli genç, tramvayda ırkçı saldırıya uğradı. Saldırgan, Suriyeli gence tükürerek tekme attı.

Almanya’nın Erfurt kentinde bir tramvayda yaşanan olayda, 17 yaşındaki Suriyeli genç kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırgan, Suriyeli gence ırkçı ifadeler kullanarak tükürüp tekme attı ve gencin telefonunu yere fırlatarak kullanılamaz hale getirdi. 

Görüntülerde saldırganın Suriyeli gence, "Burası benim ülkem. Nerden geldiysen oraya defol git" dediği duyulurken, görüntüler Alman polisini ve siyasetçileri harekete geçirdi. Alman kamuoyu ise saldırı görüntülerinin çekildiği anda kimsenin olaya müdahale etmemesini eleştirirken, “Böyle duyarsız olursak meydan saldırganlara kalacak” ifadelerini kullandı.

Thüringen Başbakanı Bodo Ramelow saldırıyı kınayarak, “Savunmasız insanlara karşı kendisini güçlü hissedenler korkaktır. Saldırı tam anlamıyla iğrençtir” dedi. Erfurt polisi, saldırganın kimliğinin tespit edildiğini ve yakalamak için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.