Amerika'da dehşete düşüren görüntüler

Amerika'nın Portland kentinde 2 aydan fazla süredir devam eden protesto gösterilerinde şiddet tırmanarak devam ediyor. Federal güvenlik görevlileri ile kadınların görüntülerinin yer aldığı fotoğraflar, şiddetin boyutunu gözler önüne seriyor.

Google Haberlere Abone ol

ABD'deki gösteriler, siyahi Amerikalı George Floyd'un öldürülmesinden beri iki aydan uzun bir süredir devam ediyor. Polis şiddeti hız kesmezken, Başkan Trump'ın aldığı kararlar, sadece ülkesinde değil tüm dünyada sorgulanıyor. Başkan Donald Trump, kolluk kuvvetleri ve ırkçılık karşıtı protestocular arasında haftalarca süren şiddetli çatışmaların ardından Portland'a en az 100 ilave federal ajan gönderiyor.

Washington Post gazetesi tarafından ele geçirilen e-posta'ya göre, Portland şehir merkezindeki Mark O. Hatfield federal adliye binası dışında güvenliği güçlendirmek için 100 federal kuvvet daha gönderecek.

Trump, Pazartesi gecesi bir çift tweet atarak protestoları ve müteakip medya yayınlarını kınadı. ABD Başkanı, 'Sahte Haber Medyası, Portland ve Seattle "protestocularını" küçük bir yürüyüş için dışarı çıkmış harika, tatlı ve masum insanlar olarak göstermeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Trump hapis ile tehdit etti

Trump, ülkede ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesiyle federal binaların hedef alınmasına Twitter hesabından tepki gösterdi. Trump, Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde federal mahkeme binasının göstericiler tarafından ateşe verildiğine işaret etti ve şu ifadeleri kullandı:

Portland'daki federal mahkeme binasına ya da herhangi bir eyaletimiz ve şehrimizdeki herhangi bir federal binaya vandallık yapan ya da zarar veren anarşistler, provokatörler ya da protestocular, son dönemde onayladığımız Heykeller ve Anıtlar Kanunu çerçevesinde yargılanacaktır.

Söz konusu yasa çerçevesinde bu kişilerin en az 10 yıl hapis ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Trump, "Bunu yapmayın." mesajını verdi. Portland'deki mahkeme binasını 19 Temmuz'da ateşe vermeye çalışan göstericiler, 26 Temmuz akşamı da California'nın Oakland kentindeki bir federal mahkeme binasını ateşe vermiş, bir polis merkezini tahrip etmiş ve polislere havai fişek fırlatmıştı.

ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Richmond'da ise ateşler yakıldı, silahlar ateşlendi, camlar kırıldı ve gösteriler sırasında 16 kişi gözaltına alındı. Seattle'da ise 45 kişi protestolar sırasında tutuklandı. Pazartesi günü Oregon'daki ABD Savcılık Ofisi hafta sonu protestoculara ait el konulan eşyaların fotoğraflarını yayınladı.

Ürünler arasında benzin, hokey sopaları, savunma kalkanları, yaprak üfleyiciler, boya püskürtme makineleri, boya kutuları ve molotofkokteyli için hazırlanmış bir kavanoz vardı. Portland'daki protestolar gecesi şiddetli bir biçimde sona erdi, çünkü federal ajanlar defalarca göz yaşartıcı gaz, flaş patlamaları ve biber toplarını kalabalığa ateşledi.

Federal kuvvetlerin orantısız güç uyguladığı ve yere fırlattığı bir kadının kanlar içerisinde kaldığı fotoğraf, servis edilen kareler arasında belki de en dikkat çekici olandı. Gözaltına alınırken adının Noelle Mandolfo olduğunu söyleyen kadın, "İsmim Noelle Mandolfo, sadece burada duruyordum ve dev gibi bir federal kuvvet görevlisi yapıma gelip beni gözaltına aldı" ifadelerini kullandı.

Pazar günü, protestocular ve federal birlikler arasındaki çatışmaların son iki hafta içinde yoğunlaştığı Portland'daki aralıksız 60'ıncı protesto gecesi oldu. ABD’de 6 kentin belediye başkanı, Donald Trump yönetimi tarafından şehirlere federal güvenlik gücü gönderilmesinin yasa dışı kabul edilmesi için Kongre’ye başvurdu. Portland, Seattle, Chicago, Kansas City, Albuquerque ve Washington DC şehirlerinin belediye başkanları Kongre’deki Temsilciler Meclisi ve Senato liderlerine mektup gönderdi.

Kongre’den, federal kuvvetlerin şehirlere gönderilmeden önce yerel yönetimlerle görüşülüp, onaylarının alınmasını isteyen belediye başkanları, ayrıca federal kuvvetlerin kimlik ve araçlarının açık bir şekilde belli edilmesi ve kalabalıkları kontrol etme yetkilerine sınırlamalar getirilmesi için yasa çıkarılmasını talep etti. Mektupta, "Trump hükümeti, yerel yönetimlerin itirazına rağmen federal kuvvetleri korkunç bir şekilde kentlerde kullanamamalı” ifadesine yer verildi.

"Orada olmasalardı o binalar bir gün dayanmazdı"

ABD Başkanı Donald Trump ise dün Twitter hesabından, federal kuvvetlerin Portland’da, federal kamu binalarını korumak için bulunduğunu savunarak, “Orada olmasalardı o binalar bir gün dayanmazdı.” mesajını paylaştı. Yetkililer tarafından, İç güvenlik Bakanlığının Portland’a 50 Gümrük ve Sınır Koruma muhafızını daha yollayacağı kaydedildi.

Öte yandan, Portland’da dün de federal kuvvetlerle göstericiler arasında çatışmaların yaşandığı, polisin protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. Geçen haftadan beri federal güvenlik güçleri ile protestocular arasında süren çatışmalarda 28 kişi, polise saldırma, kundakçılık ve mülkiyete zarar verme gibi suçlamalarla gözaltına alınmıştı.

Federal güvenlik güçleri hakkında süren tartışmalar üzerine geçen hafta, ABD Adalet Bakanlığı Bağımsız Denetleme Kurumunun, Portland ve başkent Washington DC'deki güç kullanımı konusunda soruşturma kararı aldığı bildirilmişti.

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi Amerikalı George Floyd'un 25 Mayıs'ta polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından birçok kentte protesto gösterileri düzenlenmiş ve göstericiler bazı büyük kentlerde şiddet eylemleri halini almıştı. Trump, gösterilerin iki aydır devam ettiği Portland'e federal güvenlik güçleri göndermiş, bu da büyük tepki çekmişti.