Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyareti bugün başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 ülkeyi kapsayan ve 4 gün sürecek Afrika ziyareti bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Angola, Togo ve Nijerya'yı ziyaret edecek. Amaç Afrika ülkeleri ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika turu bugün başlıyor. Erdoğan'ın bugün gerçekleştireceği ziyaret ile bebaber ilişkiler bir üst seviyeye çıkarılacak. 25 milyar doları aşan ticaret hacminin 50 milyar dolara çıkması hedefleniyor.

Afrika ülkelerine yönelik diplomatik misyonların artması ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra kıtaya yapılan uçuş sayısı da yükseldi.

Afrika'ya ilk uçuşunu 1956'da gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY), son yıllarda uçuş ağını hızla genişletti.

THY 2002'de kıtada 6 destinasyona ulaşırken, son olarak Angola'nın başkenti Luanda'ya gerçekleşen uçuşla bu sayı 61'e yükseldi.

 Ticaret hacmi günden güne artıyor

Diplomatik misyonların güçlendirilmesi ve uçuş sayısının artması ticaret hacmini de etkiledi.

İş insanları, Afrikalı muhatapları ile yoğun bir ticari faaliyet içine girdi. Ticaret hacmi 2002'ye göre 6 kat arttı.

2002 yılında 2 milyar 935 milyon dolarken 2020'de koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen 25 milyar doları aştı.

Yeni hedef ise 50 milyar dolara ulaşmak.

Karan Özçivit'ten kahkaha attıran cevap! 7 Aralık reyting sonuçları açıklandı! Zirvede... Sigaraya zam geldi mi? Sigara zammı ne kadar oldu? Ezgi Çağlar'dan dudak ısırtan paylaşım! Hafsanur Sancaktutan süper minisiyle mest etti Hülya Avşar ve Müjde Ar'ın gizli fotoğrafları...