Bir ili ayağa kaldıran korona virüs mesajı! 'Pes' dedirtti

Antalya’da koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, kentte yaşayanların cep telefonlarına bugün gelen bir mesaj ‘bu kadarına da pes’ dedirtti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: DHA

Hiç bir doğruluk payı olmayan, toplumda panik yaratmak amacıyla hazırlanan mesajda; saat 23.30’da kimsenin dışarıda bulunmaması yönünde uyarı yapılırken, mesajın devamında şöyle dendi: “Kapıların, pencerelerin kapalı kalması gerekiyormuş. Koronavirüs için 5 helikopter dezenfektan ilaçlaması yapılacakmış. Lütfen bu mesajı arkadaşlarınızla, çevrenizdekilerle paylaşın.”

Muhtar inandı duyuru yaptı

Antalya’da koronavirüs salgını ile mücadale çalışmaları kapsamında 5 helikopterle kentin üzerine dezenfektan atacağı yönündeki sahte whatsapp mesajına inanan Konyaaltı ilçesi Altunkum Mahallesi Muhtarı Eyüp Karakaya, sosyal medya hesaplarından mahalle sakinlerine ilaçlama uyarısı yaptı. Muhtar Karakaya, sosyal medya hesabından, “Sevgili mahalle sakinlerim bu gün gece büyükşehir belediyesi tarafından helikopterlerle dezenfektan yapılacak. Sizler de yakınlarınıza duyurun. Saat 23 ten sonra” mesajını paylaştı.

Mahalleliyi uyardı

Bir süre sonra mesajın sahte olduğunu anlayan Karakaya, “Sayın mahalle sakinlerim hepinizden özür diliyorum. Büyükşehirle görüştüm böyle bir ilaçlama söz konusu değil. Tekrar özür dilerim” mesajını paylaştı. Telefonuna gelen mesajı gerçek sandığını söyleyen Karakaya, Hürriyet muhabirine şöyle dedi: “Bir anlık gaflete düştüm, mahalle sakinlerine telefonla ve mesajla ilaçlama uyarısı yaptım. Sonra Büyükşehir Belediyesi’ni aradım. Onlar da bana, ‘Ne ilaçlaması muhtarım?’ deyince gerçek ortaya çıktı.”