Asgari ücretle ilgili bomba kulis bilgisi! Asgari ücret belli oldu! İşte üst sınır

Asgari ücretle ilgili son dakika gelişmesi yaşandadı. Bomba bir kulis bilgisine göre asgari ücrette yapılacak zammın üst limiti belli oldu.

Asgari ücretle ilgili bomba kulis bilgisi! Asgari ücret belli oldu! İşte üst sınır

Yeni yıl yaklaşırken gözler asgari ücrete gelecek olan zamma çevrildi. Son dakika bilgisine göre Asgari ücret 2023 zammı için kulislerde 4 farklıu senaryo konuşulduğu belirtildi. Yeni asgari ücretin yüzde 55 oranında zamla 8 bin 500 lira olacağı ifade ediliyor.

2023 asgari ücret için 4 farklı senaryo

Asgari ücretin belirlenmesi için Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu toplanacak. Son dakika gelen bilgilere göre asgari ücrette 4 farklı senaryo konuşuluyor. Asgari ücrette üst limit de belli oldu.

Asgari ücret için bir yandan çalışanlar diğer yandan ise işverenler hesap yapıyor. Yeni asgari ücretin üst limitinin yüzde 55 zamla rakamın 8 bin 500 TL olacağı konuşuluyor.

Konu ile ilgili olarak Asgari ücretli çalışanlar Ocak 2023 zammı için Aralık ayını bekliyor. 7-8-9 Aralık’ta tarihlerinden birinde ilk toplantısını gerçekleştirmesi beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni rakamı belirleyecek.

Gündemdeki senaryolar

Kulislerde ise asgari ücret 2023 için birçok oran ve tahmin kulislerde konuşulduğu anlaşma ve matematiğe bağlı olarak alınacak karar sonrası yeni asgari ücretin 7.500 ila 10 bin TL arasında olması beklendiği bildirildi. Ayrıca Asgari ücrette 4 farklı senaryo üzerinde durulduğu ortaya çıkarken Ocak 2023 itibariyle asgari ücrete yüzde 24 ila yüzde 55 arasında zam yapılmasının gündemde olduğu ifade edildi. Bu noktada asgari ücrete yüzde 24 artış gelmesi halinde yeni rakam 6.800 TL olacağı ifade edildi.

Yüzde 40’lık artış bunu 7.700 liraya yükseltecek. Yüzde 47’de ise bu rakam 8.085 TL’ye çıkacak. Eğer uygulanacak zam oranı yüzde 55 olursa asgari ücret yeni yılda 8.500 TL’ye yükselecek. Ancak bu bile bekâr bir çalışanın asgari geçim maliyetini karşılamadığı belirtilerek tahmin edilen rakamlar çalışanların geçimine nasıl katkı yapacağı sorgulanıyor.