Ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkesi başladı. Moskova'daki ateşkes anlaşması yürürlüğe girmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı, "Ateşkes ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkesi başladı. Moskova'daki ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi.

Ancak Dağlık Karabağ'da Ermenilerin ateşkesi bozduğu görüldü. Bunun üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev bir açıklama yaparak "Ermenistan, geçici ateşkese uymadı, bu onların ikiyüzlü siyaset yürüttüğünü açıkça gösteriyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Dışişleri Bakanlığı, Moskova'da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında ‪bugün yerel saatle saat 12.00’da‬ yürürlüğe girmek üzere ilan edilen ateşkese ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "27 Eylül 2020 tarihinde başlayan silahlı çatışmalarda Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kendi imkanları ve özgüveniyle geri alabileceğini Ermenistan ve tüm dünyaya göstermiştir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu süreçte, tüm dünyadan insani saiklerle ateşkes talepleri geldiği ve Azerbaycan'ın da son kez Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat verdiği vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir"

"İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir.

Türkiye başından beri ancak Azerbaycan’ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır. Bu anlayışla sahada ve masada Can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir."

MSB'den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı da, "Azerbaycan Ordusu işgal altındaki öz topraklarını kurtarmak için büyük kahramanlık göstermiş ve büyük başarılar kazanmıştır. Ermenistan artık işgal ettiği toprakları asıl sahibine vermelidir. Bu adım atılıncaya kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.