ABD ile 'güvenli bölge' görüşmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı Mark Esper ile telefonda görüştü. Görüşmede Güvenli Bölge konusu ele alındı. Görüşmeden saatler sonra Pentagon'dan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada "Türkiye-ABD güvenli bölge planında mutabık kalınan planı uygulayacaktır" ifadeleri kullanıldı

Google Haberlere Abone ol

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Akar Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentileri ifade ederek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Güvenli Bölge'nin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılması hususunda mutabık kaldı.

Akar ve Esper, planlamanın ilerki aşamalarını ele almak amacıyla askeri heyetlerin en kısa zamanda Ankara'da tekrar bir araya gelmesini kararlaştırdı.

Pentagon'dan açıklama yapıldı

Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Ortak herakat merkeziyle ilgili üzerinde çalışılması gerek teknik detaylar var. "Türkiye ve ABD güvenli bölge konusunda mutabık kalınan planı uygulayacaktır" denildi.