Bakan Bozdağ'dan 'haksız tahrik' indirimi açıklaması: Benim de vicdanım sızladı

Pınar Gültekin cinayeti davasından çıkan kararla yeniden tartışılan 'haksız tahrik indirimi' için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan önemli mesajlar geldi.  Bozdağ, ''Tartışmaya açılmasında fayda görüyorum. Canavarca hisle öldürme suçunda uygulanmalı mı uygulanmamalı mı?'' diye sordu.

Bakan Bozdağ'dan haksız tahrik indirimi açıklaması

Bakan Bozdağ: Haksız tahrik konusunun Türkiye'de tartışılmaya açılmasında son derece fayda gördüğümü buradan ifade etmek istiyorum. Bir soru sorarak da bu tartışmayı Yüksek Yargıtay'ımızın huzurunda Türkiye kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum.

Tasarlayarak ya da canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme suçunun işlenmesi halinde tahrik nasıl uygulanmalı? Ya da uygulanmamalı mı? Son tartışılan konuda elbette insan olarak benim de eminim ki pek çok kimsenin de vicdanı sızlamıştır.

Ama hukuk, hukuk uygulamaları, vicdanların Anayasa, kanun, hukuk ve dosya ile bağlı olduğunu da Anayasa’mızın 138'inci maddesi amirdir. Bizim vicdanlarımız, elbette Anayasa’mıza, kanunlarımıza, hukukumuza ve dosyaya bağlı olarak hareket etmek ve bu çerçevede vicdani kanaatlerimizle hareket etmek her hukuk görevi yapanın ayrılmaz bir vazifesi olduğunu buradan bir kez daha ifade etmek isterim.