Balıkçıların korkulu rüyası: Nadir görülüyordu! Karadeniz’de de üremeye başladı

Doğu Karadeniz'de bilim insanlarının su altı araştırmalarında, ana vatanı Atlantik Okyanusu olup, ağları yırttıkları için balıkçıların 'korkulu rüyası' olarak değerlendirilen mavi yengeçte, üreme tespit edildi.

Balıkçıların korkulu rüyası: Nadir görülüyordu! Karadeniz’de de üremeye başladı

Prof. Dr. Mehmet Aydın ve ekibi, su altında çalışmalarda ana vatanı Atlantik Okyanusu olan ve Karadeniz'de nadir görülen mavi yengecin yumurtalarına rastladı.

‘KORKULU RÜYA’ İÇİN İNCELEME GENİŞLETİLDİ

Bilim insanları, deniz suyu sıcaklığındaki değişkenlik nedeniyle bölgeye geldiği değerlendirilen ve ağları yırttıkları için balıkçıların da 'korkulu rüyası' olan mavi yengeçte, üreme tespit edince, incelemelerini genişletti.

Balıkçıların korkulu rüyası: Nadir görülüyordu! Karadeniz’de de üremeye başladı - Resim : 1

Yengeç türünün, deniz ekosistemi ve balık popülasyona etkilerinin yanında, yayılım alanları, hazırlanan araştırma projesiyle ortaya çıkarılacak.

Mavi yengeçlerin Karadeniz'de ürediğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Çalışmalarda Karadeniz'de mavi yengeç ile daha sık karşılaşılmaya başlandı. Bu mavi yengeçlerin denizcilik aktiviteleri ile yumurta ve larva halinde Akdeniz'den geldiğini düşünüyoruz. Buraya gelen küçük bireyler büyüyerek balıkçıların ağlarına takılmaya başladı. Benim ölçümünü yaptığım büyük 500 gram civarında bireyler var. Aynı zamanda yine yapmış olduğum çalışmalarda yumurtalı bireyler de tespit ettik. Yengeçlerin Karadeniz'de ürediğini düşünüyoruz. Mavi yengeçlerin Karadeniz ekosistemine çok olumsuz etkisinin olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Balıkçıların korkulu rüyası: Nadir görülüyordu! Karadeniz’de de üremeye başladı - Resim : 2

“BİRÇOK CANLI KARADENİZ EKOSİSTEMİNE GİREBİLİR”

Deniz suyu sıcaklıklarının değişmesi sonucu Karadeniz ekosistemine başka canlıların da girebileceğini anlatan Prof. Dr. Aydın, "Karadeniz ısınıyor. Her geçen gün biraz daha fazla su sıcaklığı artmaya başladı. Son yıllarda küresel ısınma, iklim değişikliği ya da mevsimlerin değişmesiyle ilgili bir sürü konu konuşuluyor. Dolayısıyla suların sıcaklıkları değişince, boğaz yoluyla da birçok canlı Karadeniz ekosistemine girebilir. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda Karadeniz'de başka istilacı türlerde yer alıyor.

Balıkçıların korkulu rüyası: Nadir görülüyordu! Karadeniz’de de üremeye başladı - Resim : 3