Balıkesir yeni bir lezzete imza attı: Kocco

Balıkesir'de yılların kokoreççisi Erdal usta, adeta kokoreçin özünü çıkararak kocco adını verdiği değişik aromalı bir kokoreç yaptı. Erdal usta Kocco'nun patentini almak için başvuruda bulundu.

Balıkesir yeni bir lezzete imza attı: Kocco

Balıkesir'de kokoreç ustası Erdal Aslanboğa, kokoreçi farklı bir yöntemle pişirerek yeni bir lezzet keşfetti. Yeni ürününe kocco adını veren Erdal usta, patent başvurusunda bulundu.

Kocco, bugünlerde Balıkesir'de aranan lezzetler arasına girdi. Kokoreçten farklı bir aroma ile hazırlanan ve "kocco" olarak anılan ürün, gerek ızgaradaki hali, gerekse sunumdaki lezzeti ile adeta damak çatlatıyor.

Kokoreç ve kocco arasında büyük farklar var

Kokoreç ile kocco arasında ciddi farklar olduğunu kaydeden Aslanboğa, "Genelde bir kokoreç en az çift kuzu bağırsağından yapılıyor. Bu 3 veya 4 de olabiliyor. Şiş ve mangalın uzunluğuna göre bu sayı değişebiliyor. Biz kokorecin başkenti Balıkesir derken öylesine söylemiyoruz" diye konuştu.

Balıkesir kuzusundan yapılıyor

Balıkesir'in süt kuzunun meşhur olduğunu söyleyen Aslanboğa, " Dolayısı ile kokoreç olan Balıkesir kuzusunun lezzeti diğerlerinden çok farklı. Patent için başvurduğumuz kocco ürünü ise her kuzudan yapılmıyor. Balıkesir yöresine ait olan kuzunun da en iyisini seçiyoruz. Bu kuzu 4 ya da 4 buçuk aylık oluyor. Bunu farklı bir aroma ile işliyoruz. Dolayısıyla aroması oldukça farklı. Balıkesir'in bu anlamda bir artısı var, ürünleri özeldir, alıcısı da ona göre ücret verir" dedi.

Yakında Ankara ve İstanbul'a da gelecek


Pişirdiği ve kocco adı ile adlandırdığı kokoreci kekik, kırmızı biber gibi baharatlarla süsleyen Erdal Aslanboğa, ürünü yakın zamanda İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde de steak restoran tarzı ile vatandaşa sunacaklarını söyledi.