Bankalar Ankara’ya mı taşınıyor? İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’den çarpıcı sözler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, artan İstanbul nüfusuna dikkat çekerek, “Merkez Bankası ve kamu bankalarının Ankara'ya yeniden taşınması, bu sayede hem İstanbul'daki nüfus baskısının azaltılması hem de Ankara'nın başkent kimliğinin korunarak güçlendirilmesi önemli bir nokta” ifadelerini kullandı.

Bankalar Ankara’ya mı taşınıyor? İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’den çarpıcı sözler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, sosyal medya hesaplarından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İstanbul’daki yoğunluğun diğer illere ve bölgelere taşınması gündeme geldi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul’daki nüfus baskısının azaltılması gerektiğine dikkat çekerek, “Merkez Bankası ve kamu bankalarının Ankara'ya yeniden taşınması, bu sayede hem İstanbul'daki nüfus baskısının azaltılması hem de Ankara'nın başkent kimliğinin korunarak güçlendirilmesi önemli bir nokta” dedi.

Dr. Buğra Gökce’nin açıklamalarının tamamı şu şekilde:

İstanbul nüfusu sığınmacı ve düzensiz göç ile birlikte 20 milyona yakınlaşmış durumda. Kilometrekareye düşen kişi sayısı 3 bin 49 kişiyi aştı. Değerli Selçuk Şirin’in koyduğu tablo İstanbul'un ekolojik kaynaklarının nüfusu karşılamakta yetersiz olduğunu gösteriyor.

“BU MİLLİ BİR RİSK”

Artan nüfus afet dönemleri için de büyük bir risk üretiyor. Türkiye nüfusunun beşte biri İstanbul'da yaşıyor. Bir afetin olması halinde nüfusumuzun beşte biri tek bir şehirde üstelik aşağıdaki gibi yoğun yapılaşma alanlarında afete maruz kalacak. Bu milli bir risk.

“AFET DURUMLARINDA MİLLİ EKONOMİ AÇISINDAN RİSK ÜRETİYOR”

“Türkiye'de vergi gelirlerinin yüzde 48,2’si, toplam dış ticaretin yüzde 48,7’si İstanbul'dan karşılanıyor. Ekonomik açıdan da bu yoğunlaşma hem bölgesel farklılıkları arttırıyor hem de afet durumlarında milli ekonomi açısından risk üretiyor.”

“İSTANBUL’DAKİ NÜFUS BASKISININ AZALTILMASI GEREKİYOR”

“Peki ne yapılması lazım? Sığınmacı ve düzensiz göçün önlenmesi ve İstanbul'daki nüfus baskısının azaltılması gerekiyor. Fazladan nüfus baskısı yaratacak ve ekolojik kaynakları daha da tüketecek Kanal İstanbul projesinin sona erdirilmesi büyük bir öncelik.”

“Bölgesel farklılıkların azaltılması için İstanbul'daki sanayi yoğunlaşmasının Anadolu'ya yayılması, planlama mantığı içerisinde farklı bölgelerdeki limanlar ve demir yolları ile sanayi hatlarının bağlanması gerekiyor”

“ANKARA’NIN BAŞKENT KİMLİĞİNİN KORUNARAK GÜÇLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ BİR NOKTA”

“Merkez Bankası ve kamu bankalarının Ankara'ya yeniden taşınması, bu sayede hem İstanbul'daki nüfus baskısının azaltılması hem de Ankara'nın başkent kimliğinin korunarak güçlendirilmesi önemli bir nokta”

“İstanbul'un kültür, sanat, turizm ve hizmet sektöründeki güçlü konumunun iyileştirilmesi, dünyanın en önemli şehrinin merkezi yönetim ve yerel yönetim arasında iş birliği ile bu açıdan korunarak yeni yüzyıla taşınması da gerekiyor”

“AKLI VE BİLİMİ ESAS ALMAZSAK FELAKETLERDEN KURTULAMAYIZ”

“Bu vesileyle mevcut Bakanlığın tarihte eşi benzeri olmayan 1,5 milyon konutu taşıma projesine ilişkin bilim insanları ve uzmanların görüşlerinden oluşan aşağıdaki haberi de okumanızı dilerim. Aklı ve bilimi esas almazsak felaketlerden kurtulamayız”

“Önümüzdeki yıllarda hem İstanbulumuzu hem de ülkemizi bekleyen riskleri azaltmak, şehrimizin deprem dayanıklılığını arttırmak, İstanbul'u yaşanabilir bir kent haline getirmek için bilimin ışığında, planlama mantığı ile katılımcı ve şeffaf süreçlerle ilerlememiz hayati öneme sahip”