İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve vermeyen ülkeler

Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiğimiz operasyonu birçok ülke desteklerken; ABD ve İran dahil birçok ülke harekata destek vermedi. İşte Barış Pınarı Harekatı'nda yanımızda olan ve olmayan ülkeler....

Kaynak: TV100

Mehmetçiğimiz, tarihinin en büyük harekatlarından birini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı, dünyanın en önemli gündem maddesi haline geldi.

Kısa sürede birçok ülke harekata ilişkin açıklama yaparken; dostumuz ve düşmanımız belli oldu. Macaristan, İspanya, KKTC ve Katar, Suriye’nin kuzeyine yapılan operasyonu desteklediklerini açıkladı.

Salı günü hazırlanan ve AB üyesi 27 ülke tarafından imzalanan metne, Macaristan imza atmadı. “Ülkeler sınırlarını savunabilir” dedi. İspanya, NATO Delegasyonu, “Türkiye’ye destek, krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.” ifadelerini kullandı. 

Katar lideri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, operasyonun başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde desteklerini iletti.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye’mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından, bölgeye barışın getirileceğinden eminiz.” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü YPG'ye yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı birçok ülkeyi ise rahatsız etti.

Suudi Arabistan, İsveç, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Mısır, Kanada, Danimarka, İran ve Finlandiya harekata destek vermediklerini açıkladı. Rusya ise Barış Pınarı Harekatı’nda taraf olmayacağını açıkladı.

Rus Senatör Vladimir Cabarov, Rusya’nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını, Rus ordusunun Suriye’deki başka bir amaç için bulunduğunu söyledi.