Efsane dizi Behzat Ç geri dönüyor

Türk televizyon tarihinin en çok izlenen dizileri arasında yer alan Behzat Ç efsanesi geri dönüyor. Dizinin senaristi Emrah Serbes, Behzat Ç: Çekiç ve Gül ile hayranlarını yeniden buluşacak.

Efsane dizi Behzat Ç geri dönüyor

Yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran Behzat Ç dizisi, yaratıcısı Emrah Serbes'in yeniden yazımıyla seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu kez Behzat Ç: Çekiç ve Gül ismiyle yayınlanacak olan dizinin 3 sezon sürmesi planlanıyor.

Yazar Emrah Serbest Behzat Ç efsanesini yeni oyuncularla yeniden sevenleriyle buluşturacak. Serbes mayıs ayında yayınlanacak "Behzat Ç: Çekiç ve Gül" adlı yeni kitabından uyarladığı yeni hikayeleri dizi yapıyor.

Doruk Acar'ın patronu olduğu Insignia Yapım ile birlikte Emrah Serbes’in hem senarist, hem de yönetmen olarak ortak yapımcı olacağı dizinin cast çalışmaları dün itibarıyla başladı.

Başrol için görüşmeler sürerken, tüm karakterler için hummalı bir araştırma başlatıldı. Üç sezon olarak planlanan ve James Bond tarzında bir karakterin tv100.com yaratıldığı yeni Behzat Ç.'de her sezon farklı bir başrol oyuncusu yer alacak.

Emrah Serbes kimdir?

Emrah Serbes, 27 Ocak 1981 yılında Yalova'da doğmuş Türk yazar ve senaristtir. Serbes, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin, tiyatro bölümünün, tiyatro tarihi ve teorisi anabilim dalından mezun oldu.

Emrah Serbes'in ilk öykü kitabı "Erken Kaybedenler", haziran 2009 itibarıyla kitapçı raflarındaki yerini aldı.

Emrah Serbes

Emrah Serbes'in ilk iki romanının kahramanı "Behzat Ç." aynı isimle televizyon dizisi olarak uyarlandı. Yazar, polisiye türündeki dizinin 10 bölümününün senaryosunu da yazdı.

Behzat Ç. karakteri. 2011 yılında "Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm" başlığıyla sınemaya da uyarlandı. Aynı yıl 48'inci Antalya Film Festivali'nde ilk kez seyirci karşısına çıkan filmin senaryosunu da Emrah Serbes yazdı.

"Hikâyem Paramparça" başlıklı kitabında aforizmalar ve hayata dair düşüncelerini okurlarına aktardı. 2014 yılında "Deliduman", 2016 yılında "Müptezeller" isimli romanları yine İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

"Ot" ve "Kafa" dergilerinde kısa hikâyeleri yayımlandı.

Kaza hayatını değiştirdi

22 Eylül 2017'de İzmir-Aydın otoyolunda arkadaşı Kenan Doğru ile yolculuk yaparken kendi kullandığı araçla trafik kazası geçirdi ve kazaya karışan diğer araçta aynı aileden 2 kişi öldü. Olay sonrasında kazayı arkadaşı Kenan Doğru üstlendi ve medyada Emrah Serbes'in adı geçmedi. Bu haber tv100'den alınmıştır Emrah Serbes, 28 Eylül 2017 tarihinde sosyal medya hesabından kazayı kendisinin gerçekleştirdiğini ve tutuklanan arkadaşı Kenan Doğru'nun suçsuz olduğunu itiraf etti.

İtirafın ardından Torbalı Adliyesi'ne ifade vermeye giden Emrah Serbes tutuklandı, Kenan Doğru serbest bırakıldı. Olay yeri tutanağına göre Emrah Serbes kusurluydu ve kazadan sonra 112'yi aramadıkları, sağlık kontrolünü kabul etmedikleri tespit edildi. Aracının arka koltuğunda veya aracın yanında içki şişesi bulunduğu iddia edildi. 12 Temmuz 2018'de yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Eserleri

Metaforla Saadet Olmaz (2006)
Her Temas İz Bırakır (2006)
Son Hafriyat (2008)
Erken Kaybedenler (2009)
Hikayem Paramparça (2012)
Deliduman (2014)
Müptezeller (2016)
Behzat Ç. - 10. Yıl Özel Baskısı (2016)
Üst Kattaki Terörist (2016 - Resimleyen: İlban Ertem

Behzat Ç dizisi hakkında

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Emrah Serbes'in aynı isimli romanından esinlenerek hazırlanmış Türk polisiye televizyon dizisidir.

Adam Film yapımcılığında ilk bölümü 19 Eylül 2010 Pazar günü Star TV'de yayımlanmıştır. Başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu'dur. Yardımcı oyunculardan bazıları ise İnanç Konukçu, Fatih Artman, Berkan Şal ve Seda Bakan'dır. Güven Kıraç da konuk oyuncu olarak bazı bölümlerde rol almıştır. Akıllı İşaretler Sembol Sistemi'ne göre 1. sezon 7 yaş ve üzeri, 2. ve 3. sezonlar için 13 yaş ve üzeri için uygun görülmüştür. 3. sezonda dizinin yayın saati 23.00'e alınıp bölüm süreleri kısaltılmıştır. Ayrıca, Star TV resmî sitesinde diziyi sansürsüz izleme imkânı da verilmiştir.

1. sezonun ardından Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm adlı sinema filmi çekilmiş, bu filmin çekimleri dizinin 2. sezonunun gecikmesine yol açmıştır. 3. sezonun ardından 1 Kasım 2013'te serinin ikinci sinema filmi olan Behzat Ç. Ankara Yanıyor vizyona girmiştir. Dizinin 6 yıl aradan sonra çekilen 4. sezonu BluTV'de yayımlanmıştır. Önceki sezonlara kıyasla daha kısa olan ve önemli kadro değişikliklerinin yaşandığı bu sezon, 19 Eylül 2019 tarihinde final yapmıştır.

Konusu: Behzat Ç,1985 yılında Polis Akademisi'nden mezun olmuş, cinayet büroda görev yapan bir polistir. Hizmet verdiği süre içinde aldığı kıdem tenzilleri nedeni ile başkomiser olarak kalmıştır. Ekibinde yer alan diğer polisler Harun, Hayalet, Akbaba, Eda, Emre Selim ve Cevdet ile beraber Behzat Ç, Ankara'da yaşanan cinayetleri çözmeye çalışmaktadır.