Aşı olmayana maaş yok! Aşı olana ek ödeme

Belediye Başkanı, çalışanlar için yeni tip koronavirüs aşısı zorunluluğundaki haftalık PCR testi yaptırma zorunluluğunun kaldırılacağı ve 10 gün içinde bir doz aşısını yaptırmayanların maaşının verilmeyeceğini söyledi. 1 Kasım'a kadar aşı olanlara da maaşlarına ek 500 dolar verilecek.

Google Haberlere Abone ol

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, basın açıklamasında, Kovid-19 aşısı olmayanlara tanınan haftalık test yaptırma tercihinin 1 Kasım'dan itibaren uygulanmasına izin verilmeyeceğini, gelecek 10 gün içinde en az bir doz aşı yaptırmayanların maaşlarının ödenmeyeceğini söyledi.

Blasio 300 binden fazla Belediye çalışanını etkileyecek olan kararla ilgili, son tarihe kadar en az bir doz aşı yaptırmayanların zorunlu ücretsiz izin kullanmaya yönlendirileceğini belirtti.

 

 

500 dolar ek ödeme 

Sputnik'te yer alan habere göre, Kovid-19'un henüz bitmediğini ve New York'un tam olarak normale dönmediğini hatırlayan Blasio, amaçlarının Belediye çalışanlarının tamamının aşı yaptırmalarını sağlamak olduğunu ve teşvik için '1 Kasım'a kadar aşı olanların banka hesaplarına 500 dolar bonus ödemesi' yapacaklarını duyurdu.

Evden çalışma nedeniyle New York, satış geliri vergisinde 111 milyon dolarlık kayıpla karşı karşıya New York Belediyesinde henüz hiç aşı yaptırmamış 46 bin civarında işçi olduğu kaydedildi.

 

 

Üniformalı Temizlikçiler Derneği yetkilileri Belediyenin kararını doğru bulmadıklarını belirtirken Polis Yardımseverler Sendikası Başkanı Patrick J. Lynch itiraz haklarını mahkemeye taşıyacaklarını ifade etti.

New York'un dışında California'nın San Francisco şehrindeki 35 bin çalışan için de 1 Kasım'da yürürlüğe girecek benzer bir aşı talimatı açıklanmıştı.