Biden: 1 haftada 20 milyon kişiyi aşıladık ama koronavirüsle mücadele bitmekten uzak

Son 1 haftada 20 milyon ABD'linin aşılandığını açıklayan Başkan Biden, karamsar bir açıklama yaptı. Biden; "Aşılıyoruz ancak koronavirüsle mücadele bitmekten uzak" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Beyaz Saray'da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, son 1 haftada yaklaşık 20 milyon ABD'ninin aşılandığını söyledi ancak koronavirüs ile mücedelenin bitmekten uzak olduğunu belirtti. 

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, ülkede bugün açıklanan verilerde işsizlik oranının yüzde 6'ya gerilemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşsizlik rakamlarının iyiye gitmesinin tüm ülkenin ortak başarısı olduğunun altını çizen Biden, Kovid-19 ile mücadeleye de değindi.

Biden, ABD'nin aşılama konusunda dünyada ön sıralarda olduğuna işaret ederek, "Dün aşılamalar konusunda bir rekor kırıldı. 7 günde, yani 1 haftada 20 milyon kişi aşılandı. Hiçbir ülke bu sayının yanından dahi geçemiyor. Ancak virüse karşı mücadelemiz bitmekten uzak." ifadesini kullandı.

Başkan Biden, aşılamalardaki bu ilerlemeye rağmen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etme çağrısı yaptı.

Ülkenin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz'da normalleşme hedefi olduğunu anımsatan Biden, "Birçok yerde vakalar yükseliyor. Birçok yerde virüs daha hızlı yayılıyor. Tüm halkımdan süreci tersine çevirmekten kaçınmalarını istiyorum. Bu virüsü bitirmek için çok mücadele veriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.