Böbrek taşımın olduğunu nasıl anlarım? Böbrek taşına ne sebep olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Çömez, böbrek taşı belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Peki, Böbrek taşlarına ne sebep olur? Böbrek taşının belirtileri nelerdir? Böbrek taşı nasıl tedavi edilirler?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Böbrek taşları, birbirine yapışan idrardaki tuz ve minerallerden oluşur. Kum taneleri kadar küçük veya golf topları kadar büyük olabilirler. Taşlar, böbreklerinizde kalabilir veya idrar yolu yoluyla vücudunuzdan dışarı çıkabilirler. İdrar yolu, idrarı vücudunuzdan dışarı taşıyan sistemdir. Böbrekler, böbrekleri mesaneye bağlayan tüpler (üreterler), mesane ve mesaneden vücudun dışına çıkan tüpten (üretra) oluşur. Böbrek taşı üreterden geçtiğinde genellikle ağrıya ve diğer semptomlara neden olur. Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Çömez, "Böbrek taşlarına ne sebep olur? Böbrek taşının belirtileri nelerdir? Böbrek taşı nasıl tedavi edilirler? Böbrek taşlarını nasıl önlenir?" sorularına yanıt verdi.

Böbrek taşlarına ne sebep olur?

Böbrek taşları, idrarda bulunan su, tuzlar, mineraller ve diğer şeylerin normal dengesinde bir değişiklik meydana geldiğinde oluşur. Böbrek taşlarının en yaygın nedeni yeterince su içmemektir. Yeterince su içmeye çalışın, böylece idrarınız açık sarı veya su gibi berrak olur (günde yaklaşık 8 ila 10 bardak). Bazı kişilerin gut gibi tıbbi bir durum nedeniyle böbrek taşı alma olasılığı daha yüksektir. Böbrek taşları da kalıtsal bir hastalık olabilir. Ailenizdeki diğer insanlarda böbrek taşı varsa, sizde de olabilir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşları böbreklerdeyken çoğu zaman ağrıya neden olmaz. Ancak böbreklerden mesaneye giderken ani, şiddetli ağrıya neden olabilirler. Böbrek taşınız olduğunu düşünüyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Yanınızda, karnınızda veya kasıklarınızda şiddetli ağrı veya pembe veya kırmızı görünen idrar olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca midenizde rahatsızlık hissedebilir (bulantı) ve kusabilirsiniz.

Böbrek taş nasıl tedavi edilir?

Çoğu taş için doktorunuz kendinize evde bakmanızı önerecektir. Ağrı kesici almanız gerekebilir. Susuz kalmamak için yeterince su ve diğer sıvıları içmeniz gerekebilir. Doktorunuz size taşın geçmesine yardımcı olacak bir ilaç verebilir.

Taş kendi kendine geçemeyecek kadar büyükse veya idrar yolunda sıkışırsa daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Şok dalga tedavisi

Taş probleminde en yaygın tedavi ekstrakorporeal şok dalgası litotripsidir (ESWL). ESWL, bir böbrek taşını küçük parçalara ayırmak için şok dalgaları kullanır. Parçalar idrarınızla vücudunuzdan dışarı çıkabilir. Diğer zamanlarda, bir doktorun taşı çıkarması veya taşlar geçerken açık tutmak için üretere küçük bir esnek plastik tüp (stent adı verilen) yerleştirmesi gerekecektir.

Böbrek taşlarını nasıl önleyebilirsiniz?

Böbrek taşlarınız olduktan sonra, tekrar olma olasılığı yüksektir. Günde yaklaşık 8 ila 10 bardak su, idrarınızın açık sarı veya su gibi berrak olmasına yetecek kadar bol su içerek bunları önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bazı yiyeceklerden daha az yemeniz gerekebilir. Doktorunuz ayrıca size taş oluşumunu önlemeye yardımcı olan ilaçlar da verebilir.