Borsa İstanbul'dan deprem kararı! 8 hissede işlemler durdu! Hangi hisselerde işlem yapılmayacak?

Borsa İstanbul’dan deprem açıklaması geldi. Borsa İstanbul, deprem nedeniyle 8 şirketin hisselerini açığa aldı. Peki, Hangi hisselerde işlem yapılmayacak? Hangi şirketlerin hisselerinde işlemler açığa alındı? İşte Borsa’da işlemleri duran hisseler!

Borsa İstanbul'dan deprem kararı! 8 hissede işlemler durdu! Hangi hisselerde işlem yapılmayacak?

Borsa İstanbul duyurdu! Kahramanmaraş ve çevre illerde hissedilen 7,4 büyüklüğünde depremin ardından Borsa İstanbul’da bazı hisselerin işlemleri açığa alındı.

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada deprem bölgesinde bulunan 8 şirketin paylarına ait işlem sıralarının, şirketlerin depremden ne şekilde etkilendiklerine ilişkin KAP'ta özel durum açıklaması yapılıncaya kadar durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

HANGİ ŞİRKETLERİN HİSSELERİNDE İŞLEMLER DURDURULDU?

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada deprem bölgesinde bulunan ve işlemleri geçici olarak durdurulan 8 şirket şu şekilde:

SASA (Pay, vadeli işlem sözleşmeleri ve varantlar)

BOSSA

Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret Aş.

SANKO

Hateks

İskenderun Demir Çelik

Arsan Tekstil

Rubenis Tekstil

AÇIĞA SATIŞ İŞLEMLERİ YASAKLANDI MI?

Borsa İstanbul, açığa satış işlemleriyle ilgili olmak üzere geçici bazı tedbirler aldı. Buna göre, 6 Şubat tarihinden itibaren geçici olarak; açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine karar verildi.

Yeni tedbirlere göre, yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulanması ve mülkiyetinde payı bulunan yatırımcıların, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilmesi kararlaştırıldı.