Çetelerden korona virüs önlemi: Sokağa çıkma yasağı ilan ettiler

Brezilya'da milyonlarca kişinin yaşadığı gecekondu mahalleleri favelalarda organize suç çeteleri korona virüs salgınına karşı sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Google Haberlere Abone ol

Güney Amerika'nın en büyük ülkesinde ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının saptandığı 26 Şubat'tan bugüne vaka sayısı 1924'e, ölü sayısı 34'e çıkarken, milyonlarca kişinin yaşadığı gecekondu mahalleleri favelalarda organize suç çeteleri sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Daily Mail'de yer alan habere göre, Rio de Janeiro şehrinin favelalarında dolaşan mesajlarda çetelerin yerel saatle 20.00'den itibaren dayattığı sokağa çıkma yasağına halktan uymaları talep ediliyor.

'Sokakta yakaladığımıza saygıyı öğretiriz'

Tehditkar üslupla dile getirilen bu mesajlardan birinde "Rio das Pedras, Muzema ve Tijuquinha sakinlerinin dikkatine! Akşam 8'den sonra sokağa çıkma yasağını ihlal eden, bir dahaki sefere saygı göstermeyi öğrenecek" deniliyor.

Bir başkası "Halk için en iyisini istiyoruz. Hükümetin duruma el koyma kapasitesi yoksa, organize suç halleder" diye meydan okuyor.

Brezilya'da özellikle uyuşturucu ticaretini ellerinde tutan organize suç örgütleri, favelalara ve hapishanelere hükmediyor.

Hijyen ve sağlık hizmeti yok

Çete mesajlarında uyarılan Rio'nun üç büyük favelasında doğru düzgün temiz su-kanalizasyon şebekeleri bulunmamasından ötürü hijyenden eser olmadığı gibi hemen hiç sağlık hizmeti de verilmiyor. 

Şehrin zengin semtlerine bakan tepelere kurulan favelalarda, Rio nüfusunun dörtte birine tekabül eden 1.5 milyon kişi yaşıyor. 

Zenginler getirdi

2002'de aynı isimli filme konu olan Tanrı Şehri isimli semtte cumartesi günü bir Kovid-19 vakası teyit edildi. 

Halk sağlığı araştırma merkezi Fiocruz'un uluslararası ilişkiler direktörü Paulo Buss, "İronik olan, uçakla zenginlerin getirdiği hastalığın yoksullar arasında patlama göstermesi" değerlendirmesini yaptı.