Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz"

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) rektörlüğü tarafından yemekhanede bir öğün yemek fiyatı belirlendi. Öğrencilere yönelik hazırlanan günlük 4 çeşit yemek, yarım litre su ve sınırsız ekmek için öğrenciler 5 lira ödeyecek. Son zamanlarda öğrencilerin barınma ve beslenme sıkıntısı yaşadığı bu dönemde fiyatın oldukça uygun olması talebi arttırdı.

Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz"

47 bin 927 öğrenciye ev sahipliği yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), bu yıl öğrenci yemeğini 5 lira olarak belirledi. Son dönemdeki fiyat artışlarına rağmen yemekhane ücretinin uygun olması talebi de artırdı. Hazırlanan yemeklerden günlük yaklaşık 6 bin öğrenci faydalanıyor. Günde bir kez 4 çeşit yemek, yarım litre su ve sınırsız ekmeği 5 liraya alan öğrenciler durumu memnuniyetle karşıladı.

Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz" - Resim : 1

"Öğrencilerimizin düzgün, temiz ve hijyenik ortamda yemek yemesi için uğraşıyoruz"

SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, üniversitelerin görevlerinden birinin öğrenci yemeği vermek olduğunu belirterek, "Biz de senelerdir öğrenci yemeği veriyoruz. Yemeklerin fiyatlarında ülkenin genelinde büyük artışlar oldu. Ama biz bu sene şu anda öğrenciye 5 liradan yemek veriyoruz. 10 liraya ve daha fazlasına veren yerler var. Bizler öğrencilerimizin düzgün, temiz ve hijyenik ortamda yemek yemesi için uğraşıyoruz. Öğrencilerimiz öğrenci yemekhanesini tercih ediyorlar. Çok sayıda da öğrencimiz olması nedeniyle sırada uzamalar oluyor. Bu durumu çözmek için farklı neler yapabiliriz, bu işi nasıl kolaylaştırabiliriz onlarla ilgileniyoruz. Öğrencilerimizle görüştüğümüzde yemeklerimizden memnun olduklarını gördük. Ancak hepsinin şikayeti sıranın fazla olması. 12- 13 saatleri arasında bütün öğrenciler yönlendiği için bir anda yığılmalar oluyor" diye konuştu.

Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz" - Resim : 2

"Burada 5 liraya 3-4 çeşit yemek yiyebiliyorlar"

2 hafta önce yönetim kurulunda yemeklerle ilgili bir görüşme yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Yıldız, "Türkiye’deki diğer yemek fiyatlarıyla ilgili bilgiler aldık. Daire başkanlığımızın bize teklifi de 9,5-10 lira olmasıydı. Dekanlarımız da 7,5 liranın uygun olduğunu söylediler. Fakat biz öğrencinin yanında olmak için ve öğrencinin düzgün beslenebilmesi için bu fiyatı 5 liraya indirdik. Kafelere gidildiğinde 5 liraya sadece çay verildiğini biliyoruz. Burada 5 liraya 3-4 çeşit yemek yiyebiliyorlar ve ayranlarını alıyorlar. Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz" - Resim : 3

"Bence uygun bir öğrenci fiyatı"

Üniversitenin sunduğu yemek hizmetinden faydalanan öğrenciler de hem kalite hem de fiyat olarak çok memnun olduklarını aktararak, üniversite yönetimine teşekkür etti. Öğrencilerden Yakup Kayalar, "Yemeklerimiz gayet güzel. Mesela bugün köftemiz var ve gayet lezzetli. Herkesin tüketebileceği ve karşılayabileceği şekilde fiyatlar. Bence uygun bir öğrenci fiyatı. Çünkü şu an bu fiyatlara başka yerde yemek yeme ihtimalimiz yok" dedi.

Gizem Ören ise "Yemekleri beğeniyorum. Bir öğrenci için uygun fiyatlı olduğu için de her zaman geliyorum. Bir öğrenci açısından dışarıda yemek yemek çok pahalı. Biz de bütçemizi düşünmek zorundayız. Yemeklerin lezzeti ve fiyatı için teşekkür ederim" diye konuştu. 

Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz" - Resim : 4

Bu yemekhanede 4 çeşit yemek 5 lira! "Biz fiyatın uygun olduğunu düşünüyoruz" - Resim : 5