Meteorolojiden kritik uyarı!.. Sel, çatı uçması, ağaç devrilmesi... Metrekareye 100 kg düşecek!

Meteorolojiden alınan son verilere göre Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale dışında tüm yurdun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Meteorolojiden kritik uyarı!

Yağışların; sabah saatlerinde İstanbul ve Kırklareli'nin kıyı ilçelerinde akşam saatlerine kadar Samsun, Ordu, Sinop, Kocaeli ile Sakarya’nın kuzeyinde, öğleden sonra İskenderun Körfezi çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²), Doğu Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli(51-75 kg/m²) ve Rize il geneli, Artvin'in kıyı, Trabzon'un doğu kesimlerinde yer yer şiddetli (76-100 kg/m²) olması tahmin ediliyor. Buna göre olası ani sel, su baskını, heyelan, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

Sıcaklıkların kuzey ve iç kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı bekleniyor.

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneyi ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara'nın kuzey kesimleri ile Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (50-90 km/sa) olarak esmesi öngörülüyor. Buna göre olası ağaç devrilmesi, çatı uçması gibi durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

İstanbul'da devam eden sağanak yağış sabah saatlerinde de etkili oluyor. Uyarılara dikkat eden vatandaşlar da yanlarından şemsiyelerini eksik etmedi.

Bu sebeple trafikte de sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşanmaya başladı. Yağmurun gün içinde şehir genelinde etkisini devam ettirmesi bekleniyor.

Bazı illerimizdeki hava durumu ise şöyle...

İSTANBUL: 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah ilk saatlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İZMİR: 21°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA: 22°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANKARA: 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzey kesimleri ile öğleden sonra il geneli yağmur ve sağanak yağışlı

BOLU: 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

SAMSUN: 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ERZURUM: 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu ve kar yağışlı

DİYARBAKIR °C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı