Buralarda konut sahibi olanlar yaşadı

Korona virüs konut fiyatlarını da etkiledi. Yazlık ve yayla evi gibi müstakil konutlara olan talep fiyat artışına yol açtı. Ülke genelinde müstakil ev fiyatları ilk korona virüs vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana yüzde 25, kira fiyatı ise yüzde 18 yükseldi.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com koronavirüs salgının ülkemizde etkilerinin görülmeye başladığı 11 Mart tarihi öncesi ve sonrasındaki dönemlerde gayrimenkul satış ve kiralarında talep edilen fiyat değişimini inceledi.

1 Ocak -11 Mart arasındaki dönem ile 11 Mart’tan günümüze kadar olan dönemin karşılaştırıldığı analize göre iki dönem arasında ülke genelinde konut satış fiyatı yüzde 11, kira fiyatı ise yüzde 6 artış gösterdi.

Yazlık evlere ilgi

Endeksa’nın analizlerine göre salgının etkisinin görülmeye başlanması ile birlikte yazlık ve yayla evi şeklinde ikincil konut talebi arttı. Dolayısıyla bu tipte konutların yer aldığı büyük şehirler dışındaki illerde ve bu amaçla fazla tercih edilen müstakil konutlarda daha fazla artış görüldü.

Özellikle müstakil konutlara artan talep nedeniyle müstakil konutların satış ve kira fiyat artışı tüm konutların fiyat artışından daha yüksek oldu. Ülke genelinde müstakil konutların fiyatı yüzde 25, kira fiyatı ise yüzde 18 artış gösterdi.