Yer: Bursa.. Bu da oldu!.. Kredi borcu ödenmeyince..!

Bursa’nın Mudanya ilçesinin Kumyaka Mahallesi’nde kurulan kooperatif, kredi borcunu ödemeyince, köy meydanı ve bir çok gayrimenkul ipotek altına alındı.

3 milyon liraya yakın borç ödenmediği için köy meydanı ile birlikte bir çok taşınmaz satışa çıkarıldı.

İddiaya göre, 2014 yılında köy muhtarlığına bağlı 41 tapu Kumyaka Kalkınma Kooperatifi’ne devredildi. 3 ay sonra seçime gidilerek R.B. kooperatifin başkanı seçildi. Ardından köyün ürünlerinin daha yüksek gelirle satılma vaadiyle Kumyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde tesis yapılmasına karar verildi. Bunun için TKDK ve BEBKA’ya başvurularak kredi çekildi.

Daha sonra krediler ödenmediği için banka tarafından köy meydanı, köy konağı, köy kahvesi, top sahası, çocuk parkı, basketbol sahasının dahil olduğu 2 bin 500 metrekare alan ile tesisinde aralarında bulunduğu toplam 13 bin metrekarelik alana ipotek konuldu. Taksitler ödenmediği için köy meydanınında aralarında bulunduğu alanlar satılığa çıkarıldı.

Kumyaka Mahallesi Muhtarı Ercüment Yılmaz, Kumyaka Mahallesi eski Muhtarı Nejat Şirin ve Mahalle sakinlerinden Nezih Peksaray konuyla ilgili şunları söyledi...