Cep telefonu kullanıcılarına iyi haber! Sözleşme oyunu bitti

Cep telefonu operatörlerinin taahhüt süresi dolduktan sonra müşterilerinin aboneliklerini yüksek bedellerle yenilemesi oyunu bozuldu.

Google Haberlere Abone ol

Cep telefonu kullanıcılarının başı GSM şirketleri ile dertte. Sözleşmeleri bittikten sonra GSM şirketlerinin başka bir alternatif sunmadan aboneliklerinin yüksek ücretle yenilenmesinden şikayet eden kullanıcılara Bursa Tüketici Derneği'nden iyi haber geldi.

Şikayetlerin artması üzerine yazılı açıklama yapan  Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, aboneliği biten tüketicilerin diğer GSM şirketlerinden fiyat alarak karar vermesi gerektiğini söyledi. Yılmaz açıklamasında kendi yaşadığı olay üzerinden yola çıkarak  artık abonelik süresinin bitiminin ardından aynı ücretle paket yenileme işlemi yapılabileceğini belirtti..

Artık tüketiciler sözleşmesi bittikten sonra aynı fiyat tarifesi üzerinden paket yenileme işlemi yapılacak. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Yılmaz, "Taahhütlü aboneliklerde, taahhür süresi bitmeden bir fatura dönemi öncesi tüketicinin bilgilendirilmesi zorunludur. Bu durumu abonelerine bildirmeyen ve abonelik süresinde 29-35 liraya hizmet almış tüketiciye süre bitiminde 69 lira ve üstü gibi yüksek bedeller ödetilmeye zorlanmaktadır. Yeni abonelik sürecinde tüketicinin son derece dikkatli olması gerektiği gerekmektedir" dedi.

 Aynı olay kendi başına da geldi

Aboneliği biten tüketicilerin yapması gerekenler hakkında da açıklama yapan Yılmaz, "Abonelik süresi dolan tüketicilere sanki başka bir alternatif yokmuş gibi yüksek bedellerle abonelikleri yenilenmeye çalışılmaktadır. Tüketici aynı GSM operatöründen hizmet almak zorunda değildir. Bu durumda sözleşmesini yenilemeyerek diğer operatörlerden fiyat aldıktan sonra kararını vermektedir. Tüketici kendisine önerilen yüksek bedelli abonelik sözleşmelerini imzalamadan önce, yasal haklarını bilmeli, piyasa araştırması yaptıktan sonra kararını vermelidir." diye konuştu.

 

Kendi aboneliği bittiğinde aynı fiyattan devam edebilmesi için kısa süreliğine faturalı hattan kontörlü hatta geçmesi gerektiği söylenmesi üzerine itiraz eden Yılmaz, 1 ay sonra aynı durumun eşinin başına geldiğinde düzeltildiğini fark etti. Artık abonelik süreleri bittiğinde, tüketiciler aynı fiyat tarifesiyle paket kullanımına devam edebilece