Cezaevlerinde e-görüş dönemi başlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi'nin tanıtımında konuştu. Gül, "Proje ile artık hükümlüler eş, çocuk, aile ve yakınlarıyla irtibatlarını sağlayabilecek, bağlarını güçlü tutacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi'nin tanıtımında hükümlülerin masraf yapmak zorunda kalmayacakları gibi bir ilden başka bir ile gitme ya da rahatsızlığı, hastalığı nedeniyle gidemeyecek olanların yakınlarıyla görüşme imkanına sahip olmalarının sağlanacağını söyleyerek şöyle devam etti: "Çocukların cezaevinin o ortamına girip örselenmesini önleyecek şekilde görüntülü görüşme yapılması da çocuğun üstün yararına matuf çok önemli adım olarak değerlendirilmeli. Salgın süreci de projenin ne kadar anlamlı olduğunu ortaya koymuştur."

"Hükümlüler sisteme parmak iziyle girecek"

Adalet Bakanı Gül, görüntülü görüşmenin yanı sıra elektronik sayım, sağlık hizmetlerine erişim, dilekçe hakkının kullanılması, kitaplara erişim, kantin siparişi ve ödemeleri gibi çok önemli hizmetlerin de projede yer aldığını ifade etti.

Gül, artık cezaevlerindeki kantin siparişinin elektronik ortamda yapılacağını, bu nedenle artık kurumlardaki emanet para bürolarının ortadan kaldırılacağını bildirdi.

Hükümlülerin sisteme parmak iziyle gireceğini ve tüm taleplerini ilgili yere ulaştıracağını kaydeden Gül, projenin personele de önemli katkı sağlayacağını, personelin artık diğer alanlardaki faaliyetlere daha fazla zaman ayırabileceğini söyledi.

E-kütüphane, on-line kantin alışverişi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi de proje ile tutuklu ve hükümlülerin odalarına yerleştirilecek cihazlarla görüntülü görüş yapılmasının sağlanacağını belirtti. Çiftçi, bunun yanı sıra e-doktor, e-kütüphane, on-line kantin alışverişi, parmak izi ile hızlı sayım gibi uygulamaların hayata geçirileceğini, sistem üzerinden kantin siparişi verip ödemelerin bu yolla yapılacağını, bakanlık iletişim uygulamasıyla dilekçe ve e-posta gönderilmesinin sağlanacağını anlattı.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 0.0414%
GBP/USD 1.34 -0.067%
USD/JPY 104.41 0.1054%
USD/CHF 0.90 -0.0333%
AUD/USD 0.74 0.0814%
USD/CAD 1.29 0.0618%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,325.29 0.00%
ALTIN 456.09 -0.16%
DOLAR 7.83 -0.07%
EURO 9.47 0.03%
BRENT 46.94 -1.03%