Kılıçdaroğlu: Bilim Kurulu hikaye tamamen

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Bilim Kurulu'na yüklendi. Kılıçdaroğlu: "4 Nisan itibariyle ABD'yi geçtik vaka sayısında. Dün 193 kişi hayatını kaybetti. Nasıl yönetiliyor bu ülke? Bilim Kurulu hikaye tamamen."

Google Haberlere Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Sağlık çalışanları 24 saat çalışıyor. Pandemi ile mücadele ederken hayatlarını kaybediyorlar. Hayat kurtarmak için hayatını kaybedenlerin elleri öpülmez mi? Meslek hastalığı olsun dediler, yapmıyorlar. Neden yapmıyorsunuz, vicdan yok mu sizde? Bu ülkeyi yöneten kim, söz sahibi olan kim?

Tuttular Karadeniz'den başladılar, kongreler yaptılar. Defalarca söyledik bunlar yanlış diye. CHP kurultayında sosyal emsafe korundu, AK Parti kurultayında korunmadı. Hangisi vatandaşlara daha iyi örnek oldu? Hiçbir vatandaşımızın hayatını tehlikeye atmadık. Şimdi söyleyin bakalım, kim bu ülkeyi daha iyi yönetir?

Bir de Bilim Kurulu var. Ne dedikleri, söyledikleri belli değil. 4 Nisan itibariyle ABD'yi geçtik vaka sayısında. Dün 193 kişi hayatını kaybetti. Nasıl yönetiliyor bu ülke? Bilim Kurulu hikaye tamamen. Hiçbirisinin bilim ile ilgisi yoktur. Bilim Kurulu dediğin senin dediğin kurallara iktidar uymazsa, izzeti ikbal ile çekileceksin oradan. Tam tersi oluyor. Bilim Kurulu ayrı havada, Sağlık Bakanı ayrı telden çalıyor. Allah aşkına kendinize Bilim Kurulu demeyin ya, bilime ayıp. Saray ise kaç kişi ölürse ölsün diyor. Bu mudur devleti adalet ile yönetmek?

Ülkücü kardeşlerimi ayırıyorum ama Bahçeli, bütün bu yoksulluğun değirmenine su taşıyan kişidir."

Emekli kardeşlerime sesleniyorum. İki maaş ikramiye alman için verdiğimiz mücadeleyi düşün. Emekliyi öyle bir hale soktular ki, gramla et alıyorlar. Emekli ikramiyelerini en az 1500 lira yapacağız. İstanbul'da Nişantepe'ye gittim. Erdoğan'ın gidip orayı görmesi lazım. Afrika'da değil orası Türkiye'de. Altında uçakların var, hiçbir padişaha nasip olmayacak şekilde sarayların var. Milletin perişanlığını görmüyor musun? 2002 yılında en düşük emekli aylığıyla 7 çeyrek altın alınabiliyor. Şimdi 2 çeyrek.

Ya gençlerimiz? İşsizler. Bunların hali ne olacak? Gençlere sözüm var, sizin elinizden alınan bütün hakları size iade edeceğiz ve tamamını telafi edeceğiz.