Kılıçdaroğlu: Asgari ücret bugün açlık sınırının altında

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, "Asgari ücret bugün açlık sınırının altında. 2020 yılında açlık sınırının altında. Saray’da oturanların işsizlik sorunu yok" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Huzur içinde yaşamak istiyoruz, ekonomik olarak güçlenmek istiyoruz. İstediğimiz Türkiye böylesine güzel bir Türkiye.

Bütün komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece Türkiye Cumhuriyeti’nde 82 milyon vatandaşımızın endişeye kapılmasına gerek yok. Herkesin bir umudu var, o umudu büyüteceğiz.

 Gazilere destek

Gazilerimiz onurumuzdur! Gazilere karşı gelen bir saray iktidarı var. Ama sonuna kadar mücadele edeceğiz!

Gazilere karşı mahçup bir parlamentoyuz. Onların haklarını veremedik.

Devlet adaleti tesis etmekle görevlidir. ‘Gaziler onurumuzdur’ diye az evvel pankart açtı arkadaşlarımız. Bu iktidar ne yaptı? Gazilerimizin maaşını iptal etti. Allah aşkına bu mudur adalet?

Gazilerimiz endişe etmesin haklarını sonuna kadar savunacağız. Gazilerimiz; onurumuz, şerefimizdir. Gazilerin haklarını elinden alan bir saray iktidarı var. Benim size namus sözümdür, bunun mücadelesini vereceğiz.

 Bu ülkeyi yönetenleri akla ve mantığa davet ediyorum

Tasarrufu bula bula öğrencinin yemeğinde mi buldun? Tasarruf yapacaksan dolarla garanti verdiğin köprüden, hastaneden, havalimanlarından tasarruf yap!

Barış bildirisi imzaladı diye yüzlerce akademisyeni işten attılar. Ellerinde silah yok. Sadece kağıt ve kalem var. En sonunda AYM dedi ki bu ifade özgürlüğüdür. Bu hocaların yalnızca kağıt, kalem ve kitapları vardı.

Adalet evrensel bir kavramdır. İnsanoğlu bütün hayatını adalet aramakla geçirdi. Hepimiz kanun önünde eşitiz. İmtiyaz tanıyan herkesi uyarmak bizim görevimizdir.

Elinde kalem olanları akademiden atıyor, elinde silah olanı üniversiteye hoca olarak alıyorsunuz. Olacak iş değil! Bu ülkeyi yönetenleri akla ve mantığa davet ediyorum.

 "Demek ki verilmeyecek hesabın var"

Trump malvarlığını araştırırım dedi, ipliğini pazara dökerim dedi. Sus pus oldu. Çıkıp Ey Trump araştırmazsan namertsin demesi gerekirdi. Diyemedi. Egemen güçlerin oyuncağı haline geldi.

Yüreğinde Allah korkusu olan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. ‘Ey Trump benim mal varlığımı araştırmazsan namertsin. Benim verilmeyecek hesabım yoktur’. Bunu diyemedi. Demek ki verilmeyecek hesabın var.

Basın İlan Kurumu’na talimat veriyorlar. BirGün, Evrensel, Cumhuriyet gazetelerine ilan vermeyin diye. Niçin? Çünkü sarayı eleştiriyorlar. Basını esir almak istiyorlar ama direnenler hep olacak!

Ben sana söylüyorum ‘Birleşmiş Milletler’i davet et’ diye. Bana ‘dış politikayı bilmiyor’ diyordu. Ancak Putin'in telkini üzerine oturup böyle bir basın açıklaması yaptılar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yönetilmiyor, savruluyor!

 Ekonomi politikalarına eleştiri

Asgari ücret bugün açlık sınırının altında. 2020 yılında açlık sınırının altında. Saray’da oturanların işsizlik sorunu yok. İş arama gibi bir dertleri yok. Konteynerden ekmek toplayanı bilmiyorlar!

Anne işsiz, baba işsiz, çocuk işsiz. Faturaları ödeyemiyorlar. İşsizliğin farkında bile değiller. İş var kardeşim diyorlar. Doğru var, sadece sarayda var!

İşsizliğin yuvaları yıktığını, nasıl bir sosyal felaket olduğunu bilmiyorlar. İşsiz nasıl geçinecek? Bu iktidar kimden yana? Fakir fukaradan mı, hortumculardan mı?

Adımın 'Kemal' olduğunu bildiğim kadar iyi biliyorum; bu adamların tamamı hortumculardan yana!

Vergi vermek bir ödevdir. Yurt dışında naylon şirket kurup Türkiye’de vergi ödememek için tezgah kuranlar vergi ödemeyecek ama asgari ücretli vergi ödeyecek. 15 milyon dolar para getireceksin, bir kuruş vergi vermeyeceksin. Bu mudur adalet?

Devletin enflasyonu yani yeniden değerleme oranı %22,58. Vatandaş, mutfağında yangın büyüdükçe bu gerçeği görüyor.

Şehirlerarası otobüs firmalarının B1 belge fiyatını 60.000 liradan 250.000 liraya çıkardılar. Otobüs şöförlerine ve firmalara sesleniyorum; bu zammı sakın ola unutmayın!

 Sözcü ve Gezi davaları

Osman Kavala 805 gündür hapiste. AİHM serbest bırakın dedi. Hala hapiste. Kararları uygulamıyorlar. Yüzlerce gazeteci hapiste. Sözcü davası bunların en ilginç olanı. Oturdular hapis cezası verdiler; Emin Çölaşan'a, Necati Doğru'ya, Metin Yılmaz'a...

FETÖ'den hapis cezaları verdiler. Hapis cezası verilirken, aklı başında olan herkes biliyor ki FETÖ ile mücadelenin bayraktarlığını Sözcü Gazetesi yaptı. Şimdi Sözcü Gazetesi’ni FETÖ'cü diye yargılayıp hapis cezası veriyorlar.

Doğu ve Güneydoğu’da sanayileşme düşük durumda. Vatandaş vergi ödüyor, dünyanın parasını alıyorlar. Nereye gidiyor bu paralar? İşçinin ücretine, asgari ücrete değil; ben söyleyeyim, faize gidiyor.

Bu Saray, Londra’daki tefecilere 1 yılda 16 milyar 891 milyon dolar faiz ödüyor. Dışardan çöp ithal ediyoruz çöp!

 "Dış politikayı sen mi biliyorsun, ben mi biliyorum?"

Hükümetin izlediği dış politikanın bize ne faydası oldu? Karnı doymayan, işsiz milyonlarca vatandaşımız var; 40 milyar doları Suriyelilere harcadılar. Sonra da kahramanlık edebiyatı yapıyorlar.

Libya meselesiyle ilgili bizim söylediklerimizi Putin söyledi. Bize karşı çıktı, Putin'in söylediği her şeyin altına imza attılar. E noldu şimdi? Dış politikayı sen mi biliyorsun, ben mi biliyorum?

Tankı geçtim, motor yok motor!

18 ay sonra Altay Tankı teslim edilecek diye açıklama yaptılar. 14 ay sonra ‘elimizde motor olmadığı için üretimi yapamıyoruz’ diye açıklama yaptılar.

Kendi silah fabrikasını 5 kuruş para almadan yabancı bir orduya veren insanlara vatan haini denir!

Hulusi Akar 20 Kasım 2019'da ‘250 Tank teslim edecekler’ diye açıklama yaptı. Ortada 1 tane bile tank yok. Tankı geçtim, motor yok motor!