Çifte cinayet anı kamerada

Antalya'nın Aksu ilçesinde İsmail Yılmaz'ın (66) 2 kişiyi öldürüp, 3 kişiyi yaraladığı anlara ilişkin görüntüler, olaydan 4 ay sonra ortaya çıktı. İsmail Yılmaz'ın, soğukkanlılıkla peş peşe ateş ettiği anlar görüntülere yansıdı. 

Kaynak: DHA

Olay, 17 Ağustos sabahı Antalya'nın Aksu ilçesine bağlı Yurtpınar Mahallesi Yenimahalle mevkisinde meydana geldi. İsmail Yılmaz, bitişik evde yaşayan, aralarında arsa yüzünden anlaşmazlık bulunan kendisiyle aynı adı taşıyan yeğeni İsmail Yılmaz'ın (33) evinin önüne gitti. Amca Yılmaz, aracına bindiği sırada yeğenine av tüfeğiyle ateş etti. Yeğen Yılmaz aracından inip kaçmaya çalışırken amca Yılmaz, tüfeği art arda ateşledi. İsmail Yılmaz, olay yerinde hayatını kaybetti.

İsmail Yılmaz, silah sesini duyup evden çıkan yengesi Şerife Yılmaz (65) ile yeğeninin eşi Zahide Yılmaz'a (32) da ateş açtı. Şerife Yılmaz göğsünden, gelini Zahide Yılmaz ise ellerinden vurularak, yaralandı. Tüfekle çevreye rasgele ateş eden İsmail Yılmaz, yakındaki bir serada çalışan Veli Uyan'ı (33) da vurup, öldürdü. İsmail Yılmaz, bir marketten aldığı dondurmayı yedikten sonra Aksu İlçe Jandarma Komutanlığı'na giderek, teslim oldu.

İhbar üzerine gelen jandarma ve sağlık ekipleri, İsmail Yılmaz'ın cansız bedeniyle karşılaştı. Yaralı Şerife Yılmaz Kepez Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alınırken, Zahide Yılmaz'ın tedavisi olay yerinde yapıldı.

İsmail Yılmaz'ın rasgele çevreye açtığı ateş nedeniyle, olay yerine yaklaşık 50 metre uzaklıktaki bir evde yaşayan Tuğba Avcı adlı genç kızın da yaralandığı ortaya çıktı. Avcı da hastanede tedaviye alındı. Olay yerinde yapılan incelemede, 20'den fazla boş kovan bulundu. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen İsmail Yılmaz, 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı. 

Baygınlık geçirdi

Hakkında hazırlanan ve Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, İsmail Yılmaz hakkında 4 kez ömür boyu hapis cezası istendi. Yılmaz'ın 'kasten yaralama' suçundan da cezalandırılması talep edildi. Tutuklu sanık İsmail Yılmaz, geçen ay Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Karar duruşmasına İsmail Yılmaz tutuklu bulunduğu cezaevinden, SEGBİS aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanık İsmail Yılmaz, cinayetleri haksız tahrik altında işlediğini belirterek suçsuz olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, İsmail Yılmaz'ı, yeğeni İsmail Yılmaz ile komşusu Veli Uyan'ı öldürmekten 2 kez ömür boyu hapis cezasına, 3 kişiyi yaralamaktan da 26 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Kararı öğrenen İsmail Yılmaz, baygınlık geçirdi. 

Soğukkanlılıkla ateş etti

17 Ağustos tarihinde yaşanan olayın görüntüleri, 4 ay sonra ortaya çıktı. Sera kamerasına yansıyan görüntülerde, İsmail Yılmaz'ın kamyoneti ile Veli Uyan'ın serasına geldiği, kamyonetten inen Yılmaz'ın serada çalışan Uyan'a bir şeyler söylediği, ardından yolcu koltuğu üzerindeki tüfeği alıp Veli Uyan'a iki kez ateş ettiği görüldü. Soğukkanlı şekilde kamyonetin yolcu koltuğu tarafına yürüyerek giden İsmail Yılmaz'ın tüfeği tekrar doldurduğu, Veli Uyan'ın yanına giderken kameranın görüş alanından çıktığı görüntülere yansıdı.

10 saniye sonra tekrar kameranın görüş açısına giren İsmail Yılmaz'ın, Veli Uyan'a tekrar nişan alarak bir kez daha ateş ettiği, sonrasında tüfeği kamyonetin kasasına koyup, aracıyla geri geri giderek uzaklaştığı görüldü. Birkaç dakika sonra ise Veli Uyan'ı hastaneye yetiştirmeye çalışan otomobilin hızla olay yerinden uzaklaştığı görüntülere yansıdı.