Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın!

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişki sonrası dikkat etmeniz gereken 8 kural. Cinsel birliktelikten sonra bunlara dikkat ediyor musunuz? Eğer daha sağlıklı bir cinsel hayatınız olsun istiyorsanız bu 8 kuralı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Uzmanlar özellikle seks sonrası yapılan yanlışlara dikkat çekti.

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın!

Cinsel ilişki konusunda bilinen tüm doğruları unutun. Seks konusu birçok kişi için kabu olsa da sağlıklı bir cinsel hayat için yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek her zaman çok öenmli. Uzmanların da bu konuda araştırmaları sürüyor. Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişki sonrası dikkat etmeniz gereken 8 kural. İşte seks sırasında ve sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar...

Cinsel ilişkiden sonra mutlaka duş alın

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 1

Uzmanlar seks sonrasında mutlaka duş almayı öneriyor. Fakat kadınlar için tehlikeli olabilecek bir konu var. Kesnlikle jakuziye girmeyin veya sıcak duş almayın. Çünkü, sıcak su cildinizin antimikrobiyal bariyerinin etkinliğini azaltabilir.

Mutlaka tuvalete gidin

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 2

Cinsel ilişkinin hemen ardından mesanenin boşaltılması, özellikle kadınlar için oldukça önemli. Los Angeles'ta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, cinsel ilişki yaşamanın vajinada bulunan bakterilerin üriner sisteme ulaşmasında etkili olabileceğine dikkat çekerek, cinsel ilişki sonrasında tuvaleti kullanmanın önemine vurgu yaptı.

Genital bölgenize parfümlü ürünler kullanmayın

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 3

Genital bölge kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. PH'ına uygun olamayan herhangi bir üründe florası bozulabilir. Kadınlar için güzel kokmak çok önemli bir konu fakat bu bazen zararlı olabiliyor.  Bu nedenle bilhassa cinsel ilişki sonrası kullanmaktan kaçınmalısınız. Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn konuya ilişkin şunları söyledi: "Vücudunuzda bulunan normal ve yararlı bakterileri değiştirebileceği için çok fazla kimyasal barındıran sabun ve türevi malzemelerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. İdeal olarak cinsel organınızı sadece ılık suyla yıkamanız gerekir. Jeller, kremler ve yağlayıcılar, hassas florayı bozarak kötü bakterilerin veya mantarların aşırı büyümesine neden olabilir."

Vajinal duş almayın!

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 4

Uzmanlar, hamilelik ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için genellikle güvenli bir yol olarak bilinen vajinal duş için, pek olumlu şeyler düşünmüyor. Florayı bozan vajinal duş için uzman Dr. Carolyn DeLucia, doğal bakteriyel floramızı temizleyerek, "herhangi bir bakteriye veya mantara açık hale getirdiğimize" dedi. 

İlişki sonrası sıkı kıyafetler giymeyin  

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 5

Cinsel ilişkiden hemen sonra, sıkı bir kıyafet veya iç çamaşırı giymek iyi bir fikir olmayabilir. Dr. DeLucia "Cinsel ilişki sonrası vücut sıvıları genellikle fazladır ve sürtünme bakterileri etrafa yayar, serbest drenaj ve havaya izin vermek iyi bir fikirdir. Bu şekilde vücudun kendini doğal olarak temizlemesine izin vermiş olursunuz" diyor.

Cinsel sağlıkla ilgili konuşmak için beklemeyin 

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 6

Cinsel birliktelikte haz kadar önemli bir konu daha var: Sağlık. Partnerinizle bu konuda konuşmaktan çekinmeyin. Cinsel birlikteliklerinizin daha sağlıklı olması için mutlaka test yaptırın ve bunu partnerinizle de paylaşın.

İlişkiden sonra partnerinizle ilgilenin

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra sakın bunu yapmayın! - Resim : 7

Cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra ayrılmanız gerekse bile, hemen telefonunuzu kapmaktan ya da televizyon kumandasına uzanmaktan kaçının. İlişkiden sonraki anlar partnerinizle bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. Dr. DeLucia, "Partnerinizle birlikte olmak, bağınızı güçlendirir. 'Oksijentos' adı verilen ve cinsel ilişkiden sonra salgıladığımız hormonlardan biri de bağlanma hormonudur" diyor.

Atlanta Emory Üniversitesi'nden Prof. Larry Young 'aşk hormonlarının' arkasındaki bilimi anlattığı WebMD demecinde "Biriyle ilk kez samimi olduğunuzda, çok sayıda dopamin ve oksitosin hormonu salgılıyorsunuz. Bu partnerinizin beyninde sizin yüzünüze dair ipuçlarını, sesinizi işleyen sinir sistemi ile ödül sistemi arasında bir bağlantı oluşmasını sağlar" açıklamasında bulunuyor.