Cübbeli Ahmet'in "Çin bedduası" tuttu

Cübbeli Ahmet, Çin’e karşı ettikleri bedduaların Japon firmaların girişimiyle karşılık bulduğunu ifade etti. Japonya merkezli 12 firma, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslüman Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasından faydalanan Çinli firmalar ile mevcut iş anlaşmalarını gözden geçirecek.

Google Haberlere Abone ol

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, söz konusu firmalarının kararına ilişkin bir paylaşım yaparak, beddularının karşılık bulduğunu ifade etti.

Regaip Kandili’nde okunan hatim ve milyonlarca zikir ile Çin’e karşı yaptıkları bedduaların karşılık bulduğunu savunan Cübbeli Ahmet, “Yaptığımız beddua birkaç gün sonra semeresini gösterdi. İnşallah müslüman ülkeler de bu konuda gavurlar kadar hassas olur” dedi.

Kyodo ajansı, 2020’de Avustralyalı Stratejik Politika Enstitüsüne (ASPI) ait, küresel çapta 80 firmanın Sincan Uygur Özerk Bölgesi dışında yaşayan Müslüman Uygurların zorla çalıştırılmasından doğrudan ya da dolaylı olarak fayda sağladığı ortaya çıkan rapordaki 14 Japon firmanın durumunu soruşturmuştu.

Araştırmaya göre listedeki 14 Japon firmanın 12'sinin, Müslüman Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasından faydalanan Çinli firmalar ile mevcut iş anlaşmalarını sonlandırmayı planladığı ortaya çıkmıştı.

 Sony ve Hitachi de var

Kyodo'ya göre Çinli ortaklarıyla iş anlaşmalarını sonlandıracak Japon firmaları arasında Uniqlo'nun tedarikçisi Fast Retailing, Sony ve Hitachi de yer alıyor.

Toshiba ise iddiaları doğrulayamayacağını ancak mevcut sözleşmesini yıl sonuna dek sonlandıracağını bildirmişti.

Listede yer alan Panasonic ise araştırmaya cevap vermeyi reddetmişti.