Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de iş dünyası ile buluştu… Yabancı yatırımcılara ‘Güvenli liman’ mesajı

ABD’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma konumunu sürdürüyor. Bu konumumuzu daha da perçinliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de iş dünyası ile buluştu… Yabancı yatırımcılara ‘Güvenli liman’ mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu kapsamında bulunduğu New York'ta Türk-Amerikan İş Konseyi 13'üncü Türkiye Yatırım Konferansı'nda açıklamalarda bulundu.

İş dünyası temsilcileriyle yeniden bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye ve ABD'nin, NATO çerçevesinde uzun yıllara dayanan müttefiklik ilişkileri bulunduğunu belirterek, Avrupa-Atlantik coğrafyasının güvenlik, barış ve istikrarına önemli katkılarda bulunan bu ortaklığı güçlendirerek sürdürmeyi arzu ettiklerini söyledi. Erdoğan, ”Amerika ile ekonomik ve ticari faaliyetlerimiz, ikili ilişkilerimizin önemli bir boyutudur. İkili ticaret hacmimiz son 10 yılda 1,5 katına çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yaptığımız 2'nci, en fazla ithalat yaptığımız 5'inci ülke oldu” dedi.

'HEDEFİMİZ ABD İLE TİCARETTE 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAKTIR'

"Amerika ile ikili ticaret hacmimiz son 10 yılda bir buçuk katına çıktı.

Hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktır. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor. Amerika ile ilişkilerimizi siyasi alanda ilerletirken

ABD ile NATO çerçevesindeki ortaklığımızı güçlendirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz. ABD ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken ekonomik anlamda da güçlendirmeliyiz. ABD ile ticaret hedefimiz 100 milyar doları yakalamak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de iş dünyası ile buluştu… Yabancı yatırımcılara ‘Güvenli liman’ mesajı - Resim : 1

ABD geçen yıl en fazla ihracat yaptığımız 2'nci, en fazla ithalat yaptığımız 5'inci ülke oldu. 2022 sonunda ikili ticaret hacmimiz 32 milyar doları geçti.

“EKONOMİK BÜYÜMEDEN KESİNLİKLE TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Ekonomik büyümeden taviz vermeden maliye ve gelir politikalarının araçlarını uygulayarak, enflasyonu artıran unsurları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Üretimi ve ihracatı hedefleyen programımız sayesinde sürdürülebilirlik sağlayacak. Ortalama yüzde 4,5 oranında büyüme hedefliyoruz. Şu anda dünyanın en büyük 11'inci büyük, nominal olarak da 17'inci büyük ülkesiyiz."

Seçimler sonrasında ülkenin ekonomik istikrarına olan güvenin pekiştiğini memnuniyetle müşahede ettiklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin OECD üyeleri arasında en yüksek oranda büyüyen 2'nci ülke olduğunu bildirdi. Türkiye'nin bir yandan 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sararken diğer yandan ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüme kaydettiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin ihracatta 8 aylık dönemde 165 milyar doları, yıllık bazda ise 253,5 milyar doları yakaladığını dile getirdi.

"TÜRK DÜNYASIYLA İŞ BİRLİĞİMİZ GİDEREK ARTIYOR"

Türkiye’nin NATO'nun en büyük 2'nci kara ordusuna sahip müttefiki olduğunu söyleyen Erdoğan, "Türk dünyasıyla işbirliğimiz hamdolsun giderek güçleniyor. Afrika kıtasındaki mevcudiyetimiz kendini daha fazla hissettiriyor. Dış politikaya geniş bir perspektiften yaklaşarak ülkemizin stratejik konumunun sağladığı tüm avantajları en etkili şekilde kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

"Diyalog ve diplomasiye imkan tanındığında tüm ülkelerle ortak bir zeminde bulaşabileceğimize inanıyoruz." diyen Erdoğan savunma sanayisi alanındaki engellerin ortadan kaldırılmasını beklediklerinin altını çizdi.

ABD ile çelik ve alüminyum sektöründeki ilave gümrük vergileri gibi tek taraflı uygulamalardan kaynaklanan sorunları aşmayı ümit ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Aynı şekilde savunma sanayisi alanındaki işbirliğimizin geliştirilmesinin önüne çıkarılan engellerin de bir an evvel ortadan kaldırılmasını bekliyoruz. Bölgesinin istikrar abidesi olan Türkiye'nin jeopolitik öneminin ve ekonomide sunduğu fırsatların buralarda tanıtılmasında sizlere de önemli görevler düşüyor. Türkiye-Amerika ilişkilerinin ilerletilmesi için özel sektörün, siz değerli iş dünyasının ve iş konseylerinin çabalarını her zaman takdirle karşılıyoruz. Bu alandaki gayretlerinizin artarak sürmesini temenni ediyoruz” açıklamasını yaptı.