Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Kabine Toplantısı bugün! Asgari ücret, fahiş fiyatlar ve salgında son durum...

Kabine, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanıyor. Toplantıda, döviz kurundaki hareketliliğin yanı sıra stokçularla mücadele ele alınacak. Yeni asgari ücret görüşmelerinde gelinen son durum ile salgınla ilgili yeni tedbirler masaya yatırılacak.

Gözler kritik Kabine toplantısına çevrildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü Beştepe'deki kabine toplantısına başkanlık edecek.

Katar'daki temasları ile ilgili kabine üyelerine değerlendirmelerde bulunacak.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ilk kabine toplantısı olacak. Toplantıda, döviz kurlarında yaşanan hareketlilik değerlendirilecek.

Yeni asgari ücret gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süredir stokçuları sert sözlerle uyarmış, stokçulara yönelik cezaların arttırılmasına yönelik adımların atılacağını kaydetmişti. Toplantıda bu başlığın da masaya yatırılması bekleniyor. 

Yeni asgari ücret ile ilgili tarafların bir araya geldiği toplantılar ise sürüyor. Asgari ücretle ilgili görüşmelerde gelinen aşama da Kabine'nin öncelikli gündem maddelerinden biri. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret ile ilgili ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'a hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, asgari ücret ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. Bu nihai kararla birlikte de temenni ediyorum ki sadece işçi kesiminin buradaki memnuniyeti değil, iş verenin de bu alınan kararla memnun olması lazım.

Koronavirüsle mücadele

Toplantıda, kararlılıkla sürdürülen terörle mücadelenin yanı sıra koronavirüs ile ilgili son durum da gözden geçirilecek.

Türkiye'de henüz görülmeyen "omicron varyantı" ile ilgili tedbirler masada olacak.
Kabine toplantısında dış gelişmeler de değerlendirilecek.