Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi temel atma töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a, "Sayın Macron sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir" sözleriyle seslendi.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi temel atma töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimden beri, İstanbul'daki üniversitelere külliyeler kazandırmanın gayreti içinde olduk. Ülkemizdeki üniversite sayısını 76'dan 207'ye çıkarırken sadece skor amacı gütmedik.

Üniversitelerimizin başarıları ülkemizin en büyük gururu, övünç kaynağı olmalıdır. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz.

Ama bilinmesini istiyorum ki iş hocalarımızda. Mezunu olmaktan iftihar ettiğim Marmara Üniversitesi’nin de bu atılımda öncü olacağına inanıyorum.

Ülkemizin bu alanda kat ettiği mesafeyi görmeye başladık. Biz sorumluluğumuzu yerine getirdik, şimdi sıra rektörlerimizde, hocalarımızdadır. 

İlk 500, ilk 100 listelerinde ülkemizden bir elin parmağı kadar değil göğsümüzü kabartacak düzeyde üniversitelerin yer almasını bekliyoruz.

Her bir hocamız kendi hocasını geçecek ki hedeflerimize ulaşalım.

Bu coğrafya, inancıyla ilgili hassasiyetlerine dokunulmaması şartıyla her imkanı, her değeri, her birikimi kucaklama kültürüne sahiptir

İslam dünyasının sıkıntılarının sebebi nasıl İslam değilse, ülkemizin geçmişte yaşadığı krizleri de milletimize ve kültürümüze mal edemeyiz.

Kendimiz olmayı, kendimiz üretmeyi, kendimiz düşünmeyi bırakıp başkalarına benzemeyi hayatımızın merkezine yerleştirdiğimiz gün, kaybetmeye başlarız.

Başımıza gelenlerin nedeni son birkaç asırdır medeniyet ufkunu yitirmiş, öz güvenini kaybetmiş, Batı karşısında ezik, kendi kültürüne karşı nobran, kendisi üretmek yerine kopyalamayı bilim diye yutturmuş bir zihniyetin üzerimize karabasan gibi çökmüş olmasıdır.

Türkiye, son 17 yılda yaşadığı büyük dönüşümün ardından sadece bilim alanında değil her konuda çok farklı bir kulvara girmiştir.

Artık kendisine inanan, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var.

Üniversitelerimizden beklentimiz, medeniyet davamızı her türlü ön yargıdan arınmış olarak, insanlığın tüm birikimini kullanarak güçlendirmeyi yükseltmeleri ve yüceltmeleridir.

Arnavutluk'a inşallah, en uygun yerde ekiplerimiz çalışmalarını yapacak ve 500 konutu Türk kardeşleri olarak orada inşa etmiş olacağız.

Macron'a sert yanıt

Sayın Macron sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir. NATO'ya olan borcunu ödemiyorsun daha, hava atmaya gelince atıyorsun.

Senin Suriye'de ne işin va? Benim sınırım var, Adana Anlaşmam var. Sen durumdan vazife çıkarıp gelip yerleştin oraya.

NATO için Fransa ne anlam ifade ediyor bilmiyoruz ama Türkiye NATO'nun en önemli üyesidir. Türkiye olmasa dünyanın 4 bir tarafındaki teröristlerin Avrupa'ya yığılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Ülkemiz güvenli değilse, Avrupa da güvende değildir. Ülkemizin güvenlik kaygılarına kayıtsız kalanlara bu gerçekleri hatırlatırız. 

 

Operasyon açıklaması

Türkiye Suriye'den topraklarımıza yönelik tehditler bitene kadarharekata devam edeceğiz.

Güvenli bölgeden ve ötesinden ülkemize yönelik tehditler beratraf edilmezse Türkiye gereğini yapacaktır.