Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO'ya sitem!

NATO toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz NATO'daki dostlarımızdan sadece ittifak ruhuna uygun davranmalarını, ittifakın kurucu değerlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz." dedi.

Erdoğan'dan NATO'ya sitem!

Çankaya Köşkü'nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu görüşmenin ardından NATO Konseyi ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta NATO ile yaşanan krize üstü örtülü gönderme yaparak, "Biz NATO'daki dostlarımızdan sadece ittifak ruhuna uygun davranmalarını, ittifakın kurucu değerlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz." dedi.

3 Mayıs 2019 tarihinde yapılan Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığının (SACEUR) devir teslim törenine NATO nezdinde statüsü bulunmayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) de davet edilmiş, Türk Heyeti söz konusu davetin geri çekilmemesi üzerine bu törene katılmamış, Dışişleri Bakanlığı NATO'yu kınayan bir açıklama yapmıştı.  

"DEAŞ ile göğüs göğüse savaştık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'ye yönelik iftira furyası yapıldığı dönemde Suriye sahasında DEAŞ ile göğüs göğüse savaşan ve bu terör örgütünü hezimete uğratan tek NATO ülkesi biz olduk." dedi.

Erdoğan, "Terörden arındırdığımız güvenli bölgelere 320 bin civarında Suriyeli sığınmacının geri dönüşünü sağladık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyük bir insani felaketin eşiğine gelen İdlib'de inisiyatif alarak tekrar sükunetin sağlanmasını temin ettik. Böylece yüz binlerce Suriyeli masumun ölümünü engellediğimiz gibi Avrupa'yı derinden sarsacak bir düzensiz göç akımının da önüne geçtik." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Biz NATO'daki dostlarımızdan sadece ittifak ruhuna uygun davranmalarını, ittifakın kurucu değerlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz." dedi.

"Örgüt elebaşılarının kimi ülkelerde en üst düzeyde kırmızı halılarla ağırlanması.."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Namlusunu ülkemize çeviren, vatandaşlarımızın canına ve malına kasteden terör örgütlerinin müttefiklerimizce donatılmasının, tırlar dolusu silah ve mühimmata boğulmasının, örgüt elebaşılarının kimi ülkelerde en üst düzeyde kırmızı halılarla ağırlanmasının hiçbir haklı gerekçesi yoktur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin farklı ülke ve bölgelerle geliştirdiği ilişkiler, birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır." dedi.

"FETÖ, yurt dışında ülkemize yönelik yıkıcı faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor"

Erdoğan, "FETÖ, yurt dışında ülkemize yönelik yıkıcı faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Maalesef kimi müttefiklerimiz de bu terör örgütünün elebaşılarına, darbe girişimine bizzat katılmış örgüt mensuplarına adaletten kaçabilecekleri imkanlar sunuyor." ifadelerini kullandı.

"S-400'ler gibi bazı güncel meseleler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Türkiye'nin egemenlik haklarına giren S-400'ler gibi bazı güncel meseleler üzerinden böyle bir tartışmanın alevlendirilmeye çalışılmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. NATO ittifakı çerçevesinde milli güvenliğimizi tahkim gayesiyle attığımız adımları yine kendi mecrasında değerlendirmek gerekir." diye konuştu. 

>> Dışişleri Bakanlığı'ndan NATO'ya 'Güney Kıbrıs' tepkisi! >>