Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs sözlerine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan ilk yorum: Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM kürsüsündeki “KKTC, resmen tanınmalı” açıklamalarının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, teşekkür ederek “Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih yazmıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs sözlerine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan ilk yorum: Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika'da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu'nda BM'nin 77. Genel Kurulu’nda dünya liderlerine seslendi.

"KKTC'yi tanımaya davet ediyoruz"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) resmen tanınması gerektiğini vurgu yapan Erdoğan, “Kıbrıs Türk halkının eşitlik hakkının tescil edilmesi Ada'daki çözüm anahtarıdır. Uluslararası toplumu, Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"Erdoğan, tarih yazmıştır"

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar CNN TÜRK ekranlarında Türkiye'ye teşekkür etti ve 'Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih yazmıştır' ifadelerini kullandı.

Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin garantörlüğünün son bulacağı bir durumu bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bize açık destek vermesi önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarih yazmıştır. Çok konuşmalar oldu bugüne kadar, yıllarca bu federasyon temelinde buluşma için eşitlik vurgusunda bulunduk. Bugün ilk defa Sayın Erdoğan'ın bu çıkışı tüm dünya için tarihi bir adımdır. Türk kamuoyu önünde Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti bu bölgenin en güçlü bölgesi. Çağrı yapılması çok önemli bir gelişmedir. Yeni sürecin milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Dünya siyasetinde fevkalade bir gelişme olarak not edildi."