"Cumhurbaşkanı Erdoğan ne kadar maaş alıyor?" sorusu yanıt buldu! Yardımcısı bizzat açıkladı

Bütçe görüşmelerinin yapıldığı toplantıda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne kadar maaş aldığını da açıkladı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ne kadar maaş alıyor?" sorusu yanıt buldu! Yardımcısı bizzat açıkladı

TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı ve Bağlı Kuruluşların 2023 Yılı Bütçe görüşmelerinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile CHP'liler arasında sözlü tartışma çıktı. Sık sık konuşması kesilen Oktay gergin geçen bir konuşma sürecinin ardından milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Oktay, vekillerden gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına ilişkin soruyu da cevapladı. 

Cumhurbaşkanı'nın maaşını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne kadar maaş alıyor sorusuna Fuat Oktay şöyle yanıt verdi:  

"Cumhurbaşkanımızın maaşına bağlı olarak önceki cumhurbaşkanları, Meclis başkanları, emekli milletvekillerinin ödenekleri belirlenmekteyken 7417 sayılı Kanun'la emekli Meclis başkanları ve emekli milletvekillerinin maaşlarının Cumhurbaşkanlığı ödeneğiyle ilişkisi kesildiği tarihten itibaren 2022 yılı ikinci yarısı ve 2023 yılı ödeneklerinde bir artışa gidilmemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı bütçesinde net maaşı da sadece 66 bin 445 TL'dir. Bu tarihten itibaren de Sayın Cumhurbaşkanımızın maaşında herhangi bir artış yapılmamıştır."

"Kimsenin şeref ve onurunu itibar suikastına kurban edemezsiniz"

Türk Telekom ile ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Hiç kimsenin şeref ve onurunu siyasi, politik polemik oluşturmak üzere yaptığınız bir itibar suikastına kurban edemezsiniz. Dediğim gibi, her yerde, bulunduğum her yerde aldığım kararlar hukukun ve yasaların denetimine açıktır ve her şekilde kontrol edilebilir" ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ne kadar maaş alıyor?" sorusu yanıt buldu! Yardımcısı bizzat açıkladı - Resim : 1

2023 yılı bütçesi kabul edildi

Konuşmaların ardından, TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların 2023 Yılı bütçesi kabul edildi.

Maddelere geçildi

Genel Kurul'da, TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıkların bütçe görüşmeleri tamamlanmış oldu. Genel Kurul'da maddelerin görüşmelerine başlandı. Hükümet adına dünkü oturuma Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.