Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dendias tepkisi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul’da Kerem Aydınlar Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul’da Kerem Aydınlar Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulunuyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Dendias'a gerekli cevabı verdiğini ifade etti.

Yunan Bakan'la sıcak bir görüşme yaptık. Ama Dışişleri Bakanımızla görüşürken farklı bir boyut kazanmış. Bakanımız Dendias'a haddini bildirdi. Gerekli değişiklikler yapıldı işi bitirdik. Kendisine de söyledim aramıza başkalarını sokmayalım.

Nedense siz bizim 150 bin soydaşımıza malesef Yunanistan'da gerekli vatandaşlık ilgisini göstermiyorsunuz. Hala baş müftülük konusunda sizin atama hakkınız Lozan'a göre yok. Biz Patrik atamıyoruz. Bunlar vatandaşlık olma konusunda sayısal olarak düşmüştü, biz vatandaşlık da verdik. Yunanistan'da da bizim başmüftümüzü ortadaki bizim imam ve müftülerimiz seçecek. Ancak ne yazık ki Yunanistan buna tahammül edemiyor.

Patates Soğan dağıtımı konusu

Sayın Kılıçdaroğlu bir önceki açıklamada farklı sonraki açıklamada farklı. Benim çiftçimin elinde patates-soğan kaldıysa atılması gereken adımı atarız. Sayın Kılıçdaroğlu'nu tanımışsınızdır. Önceki açıklamada farklı, sonraki açıklamada daha farklı. Biz seni tanıdık, biliyoruz. Çeltik konusu çözdük. Patates ve soğanı alacağız. İçişleri Bakanımıza gerekli talimatı verdim. Hibe olarak tüm Türkiye'de vatandaşlarımıza dağıtacağız. Bay Kemal rahatsız oldu. Alıştık artık bu rahatsızlıklara. Biz işimizi, görevimizi biliyoruz. Bunların yalanlarına da ilgi duymadan yolumuza devam ediyoruz.

KKTC'de Kuran kursu hakkında

Bugün Mevlüt Bey orada. Dün Mevlüt Bey'e giderken, Sayın Cumhurbaşkanı ile bu konuyu görüşeceksin dedim. Gerekli açıklamayı yapacaksın dedim. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın yaptığı açıklamayı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Anayasa Mahkemesi Başkanı laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye'deki uygulaması neyse onu da öğrenmesi lazım. Tavır değişmediği takdirde, KKTC'de inanç özgürlüğü konusunda oradaki yavrularımızın Kuran eğitimi konusunda engel teşkil etmesine müsaade etmeyiz. Türkiye'de din eğitimi-öğretimi bu tür şeyler çözülmüştür. Laiklik anlayışı onların anladığı gibi değildir. KKTC bir Fransa değildir. KKTC, Türkiye'deki uygulamalar neyse bunları uygulama safhasına geçirmek durumundadır. Oradaki bazı sendikaların, din düşmanı sendikaların attığı adımları kabul etmemiz mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi Başkanı bu yanlışından süratle dönmelidir. Dönmezse bizim atacağımız adımlar farklı olacaktır. Fuat Bey de bu konuyu Ersin Bey ile görüşmek suretiyle gerekli adımların atılmasını bildirecektir.

Kanal İstanbul hakkında

Muhalefet işi gücü bu ülkede herhangi bir hayırlı işi yaptırmamak. Şu anda biz ilk adımı Kanal üzerinden geçecek köprülerin adımını atalım istiyoruz. İlk etapta planlanan 6 tane köprü ve 7 olma durumu var. Projelendirme yapılıyor. İlk kanal üzerinden geçecek köprülerden birinin adımı Haziran'da atılacak. Şu andan itibaren Çevre ve Şehirclik Bakanlığımız sahiplendirme ile birlikte temeli atacağız. İlk köprünün yapımına başlayacağız. Kanalın her iki yanından sürecin başlaması gerekiyor. Bir yandan da çok ciddi bir hafriyat olacak. Bunun yapımı da sahiplendirme bittikten sonr abaşlayacak. Küresel ve yerli sermaye ya da konsorsiyum olarak yürütecek olanlar var. 

İsrail - Gazze saldırısı

İsrail'im müslümanlara tavrının ve İslam düşmanlığının çok net göstergesidir.İsrail bu huylarından vazgeçmiyor. İsrail bu tavrını devam ettirdiği sürece ikili ilişkilerimizin arzu ettiğimiz seviyeye gelmesi mümkün olmuyor.